Kako izbjeći divljake u prometu?
Ovo je dobra podloga za takozvano prometno nasilje - situacije u kojima jedni vozači nad drugima vrše određenu vrstu presije. Metode variraju od oduzimanja prednosti i/ili kojekakvih gestikulacija pa sve do otvorneih sukoba.
Kako ih izbjeći? Jednostavno.
Za nasilje je gotovo uvijek potrebno dvoje. Budite smirenija strana bez obzira na to tko je u pravu. Ukoliko uočite nasilnika propustite ga, čak i onda kada nema prednost. Vozite defanzivno, držite odstojanje od vozila ispred sebe i skoro pa nikad nemojte trubiti. Ovaj oblik signaliziranja uvijek izaziva negativne reakcije pa ne čudi to što određeni europski gradovi zabranjuju njegovo korištenje.
Zadržite hladnu glavu i u opasnim situacijama. Osim što ćete s obje ruke na upravljaču i koncentriranim pokretima sigurno lakše izbjeći potencijalnu opasnost, nego da mašete rukama i psujete, također nećete izazvati negativne reakcije drugog vozača.
Nemojte koristiti mobitel dok upravljate automobilom i nemojte surfati internetom dok čekate zeleno svjetlo na semaforu. Osim što je zabranjeno, ovakvo ponašanje iritira druge vozače i usporava promet.
Također aktivirajte empatiju i stavite se u kožu ostalih sudionika u prometu. Možda siledžija koji vam se lijepi na branik, i dugim svjetlima kao da morseovim kodom signalizira da ste idiot, zapravo žuri u bolnicu na porod djeteta.
U slučaju najgoreg, situaciji kada vas drugi vozač odluči fizički napasti, najpametnije vam je ostati u automobilu i nazvati policiju. Noviji automobili koriste elektronski sustav za centralno zaključavanje čim krenete u vožnju, a topla je preporuka da pri svakoj vožnji i sami zaključate sva vrata vašeg vozila. Osim što ćete se na ovaj način osigurati od toga da u slučaju prometne nesreće i prevrtanja automobila nitko iz njega ne ispadne, također ćete izbjeći situaciju da bilo tko neovlašteno uđe u vaše vozilo.
Razbiti staklo na automobilu i nije tako lako kako se možda čini.