Vehabija prijetio uredniku Oslobođenja
- Puštanje osumnjičenog na slobodu bi rezultiralo stvarnom prijetnjom narušavanja javnog reda, stoji u obrazloženju sudske odluke o određivanju pritvora, uz druge uobičajene razloge pritvaranja.
Tužitelj Dubravko Čampara je na ročištu kazao je da je pretresom prostorija i napuštenih objekata u Gornjoj Maoči pronađena velika količina naoružanja: "U jednoj sportskoj torbi pronađena je puška koja se izravno dovodi u vezu s napadom na američko veleposlanstvo. Zajedno s puškom, u torbi je bio i osobni dokument Emraha Fojnice", rekao je Čampara. Fojnica na ročištu nije želio ustati prilikom ulaska sudca Nenada Šelede u sudnicu, pozivajući se na "Božije zakone".
Emrah Fojnica je, kako su Oslobođenju potvrdili izvori iz Tužiteljstva BiH, poznat i pod imenom Hutejb Fojnica. To je njegovo ime s društvene mreže Facebook, s kojeg je u rujnu prošle godine uredniku i novinaru Oslobođenja Esadu Hećimoviću uputio prijetnju: "Nemoj misliti da ćeš se sakriti, pašče jedno... Polomit ćemo te samo dok te nađemo...".
Hećimović je prijetnje prijavio PU Zenica.
"Budući da je osoba pod ingerencijom SIPA, ne možemo davati nikakve informacije o toj osobi. O aktivnostima koje su se provodile u proteklom razdoblju, a vezano za tu osobu, treba te se obratiti SIPA za daljnje informacije", odgovoreno je Oslobođenju u Odjelu za odnose sa javnošću MUP-a ZDK-a na pitanje šta je poduzeto povodom prijave tih prijetnji.
Emrah Fojnica je rođen 16. lipnja 1991. u Zavidovićima. Ima brata koji pohađa peti razred osnovn škole i koji živi s njim u mesdžidu u Gornjoj Maoči. Otac mu je, također, vehabija i živi u selu Ošve kod Maglaja. U tom su selu, također, policijske snage vršile pretrese i ispitivanja.
Kako se može vidjeti iz njegovog Facebook profila, Fojnica je prijatelj s Imadom el-Misrijem, vjerskim vođom islamskih dobrovoljaca i misionara u BiH. El-Misri je uhićen 2001. godine i deportiran u Egipat, gdje je bio osuđen na višegodišnju kaznu zatvora. Iz zatvora je izašao nakon osam godina, te odmah nastavio s misionarstvom.
El-Misri se često porukama na bosanskom jeziku, upućenim preko interneta, obraća muslimanima u BiH, a postoje i sumnje da se on čak ponovno vratio u Bosnu i Hercegovinu, navodi Oslobođenje.