Bajaga & Instruktori za MSF: Zašto je život nekad siv, nekad žut?
Uoči nastupa Bajaga nam je otkrio kako sastavlja repertoar, kako se bori protiv rutine, zašto je život nekad siv, nekad žut...
Razgovarao: Milenko Margeta
Godinu 2014. provodite slavljenički: trideset je godina lijep jubilej. Koliko ste zadovoljni onime što ste do sada postigli? Koja je tajna opstanka na sceni punih trideset godina?
Trideset mi je godina prošlo brzo. Kad sam pravio bend nisam očekivao ništa, nisam očekivao ni da ćemo dvije-tri godine raditi, a eto potrajalo je. Super mi je bilo svih trideset godina i ne bih ništa mijenjao. Bilo je i uspješnih i manje uspješnih stvari, ali ne bi ni bilo interesantno da nije tako.
Kako uopće sastaviti repertoar za koncert uz tako golemu diskografiju i hitove?
Mi to mijenjamo. Sada nam je zgodno jer je u pitanju turneja povodom trideset godina i sada kao sviramo album Best of - sviramo sve najveće hitove iz svih perioda karijere.
Poznati ste kao bend koji puno svira... zašto vas nema češće u Mostaru?
Čisto stjecaj okolnosti. Sada već odavno nismo svirali, ali bilo je i perioda kad smo bili česti gosti. Naprosto, to ne ovisi uvijek od nas nego i od organizatora, ali kao što vidite nismo zaboravili Mostar. I uvijek je dobro kad negdje nismo malo duže svirali pa nas se publika zaželi, a mi dođemo s nekim dobrim repertoarom.
Današnja mladež diljem bivše države smatra da je najbolji glazbeni izvozni proizvod iz Srbije - turbofolk. Kako se ti kao roker iz Srbije osjećaš pritom?
Nije to najbolji izvozni proizvod, a nije ni nešto baš izvozni. To je rasprostranjeno nešto malo tu po Srbiji, regiji i dijaspori. Nije baš da je turbofolk razvalio po svijetu. Znaš što bi bilo kad bi turbofolk kupovali Kinezi? Srećom, ne kupuju ga.
Najrevniji si i najpoznatiji korisnik beogradskih taksija... kakav je osjećaj preći milijune kilometara, a pritom ni ne dotaknuti papučicu gasa ili ručicu mjenjača?
Neki voze pijani, a ja ne vozim ni trijezan. Eto vidiš kako ja vodim računa o svojoj publici. (smijeh) Šalim se. Nikad me nije privlačila vožnja, ali sam puno pjesama napisao dok su drugi vozili.
Posljednjih je godina sve više ljetnih glazbenih festivala na prostoru bivše države. Što misliš o njima i njihovoj glazbenoj vjerodostojnosti i mogu li oni biti jedan od pozitivnih katalizatora društvenih promjena?
Mogu, festivali su dobra stvar. Treba ih imati, osobito ljeti, kad su dani lijepi. To je dobro i za klince, da uživaju, a i za mlade bendove. Mlađi su ljudi shvatili da je nekad lakše udružiti pet-šest bendova za dva dana nego praviti svakom pojedinačno koncert. To je i jeftinije, a i bolje za publiku.
Poruka za sve one koji će radi Bajage potegnuti na ovogodišnji Mostar Summer Fest.
Znajte da smo u top formi i da sviramo presjek cijele karijere, a kako dugo nismo svirali u Mostaru jedva čekam da se vidimo.