Titove tajne ubojice

„Između 1970. i 1989. u Saveznoj Republici Njemačkoj su ubijena 22 Hrvata u egzilu. Gotovo da nijedan od tih napada nije do sada razjašnjen, a oni koji su ih preživjeli, kao i njihovi nasljednici, sigurni su u to da su to naredili osobno Josip Broz Tito te, nakon njegove smrti, komunistička partija.  Odvjetnik jednog od preživjelih, danas 77. godišnjeg Gojka Bošnjaka - koji sada živi na Krku - poslao je protekle nedjelje pismo njemačkom ministru unutarnjih poslova Thomasu de Maiziereu u kojem traži da se Titu posthumno oduzme najviši njemački orden, kojeg mu je 1974. za vrijeme višednevne posjete Saveznoj Republici Njemačkoj dodjelio tadašnji predsjednik Gustav Heinemann. Odgovornost Njemačke i posebno današnje Hrvatske su da istina ugleda svjetlo dana te da bude zadovoljena pravda, kaže Mijo Marić, inače predsjedavajući udruženja Hrvatskog svjetskog kongresa.

Jedan od onih za kojim se traga je i Josip Perković

Magazin „Der Spiegel" navodi da šanse da se de Maiziere ozbiljno pozabavi tim zahtjevom nisu male. "Der Spiegel" piše:

„Njemačko državno tužiteljstvo do sada vodi šest istraga u seriji ubojstava u kojima se traga za 14 osoba, od toga za šestoricom širom svijeta. Među njima su i dvojica bivših visokih časnika hrvatske tajne službe za koje njemačko tužiteljstvo smatra da su organizatori ubojstava u zapadnoj Njemačkoj. Dok je Tito bio živ „samo on je imao ovlasti da donosi takve odluke", navodi se u presudi jednog suda iz Münchena iz lipnja  2008. godine. U međuvremenu su njemačke vlasti došle do niza dokumenata i izjava svjedoka koji pokazuju kako je hrvatska tajna služba svojedobno operirala u Njemačkoj s vrbovanim agentima i ubojicama. Jedan od onih za kojim se traga je i Josip Perković, koji je od 1979. do 1986. vodio Odjeljenje II „Neprijateljske emigracije" pri tajnoj Službi državne sigurnosti u Zagrebu."

Hrvatska štiti osobe koje traži bavarska policija i time gazi vrijednosti i pravni sustav.

„Der Spiegel" piše da Perkovićeva borba protiv Hrvata u egzilu nije nigdje tako dobro dokumentirana kao u slučaju ubojstva Stjepana Durekovića 1983. godine. Magazin, međutim, navodi da bez pomoći današnje Hrvatske to ubojstvo  nikada u cijelosti neće biti razjašnjeno.

„Perković je do odlaska u mirovinu bio savjetnik hrvatskog ministarstva obrane, a njegov sin savjetnik za sigurnost hrvatskog predsjednika. Čini se da razjašnjenje tog slučaja nije u interesu Zagreba. Josip Perković, jedan od Titovih ljudi koji je osumnjičen za organizaciju najmanje dva ubojstva, očito živi nesmetano u Zagrebu i njegova adresa se nalazi na potjernici bavarske policije. „Hrvatska štiti osobe koje traži policija i time gazi vrijednosti i pravni sistem Evropske unije u čije članstvo želi da uđe Hrvatska", navodi odvjetnik koji zastupa oštećene obitelji, Davor Prtenjača. Prtenjača je i potpisao zahtjev da se Titu oduzme njemački orden. „Ukoliko to Njemačka uradi - kaže on - tada će se i na Hrvatsku povećati pritisak da počinitelji ubojstava konačno izađu pred lice pravde", piše, pored ostalog, njemački magazin „Der Spiegel".

Priredio: Senad Tanović