ŠTO STOJI IZA POSKUPLJENJA GORIVA Naftaši ostvaruju ekstra profit preko leđa građana

Nafta cijena bačve
Ilustracija

Najavljeni novi rast cijena goriva na domaćim benzinskim crpkama rezultat je neizvjesnosti s kojom kalkuliraju veliki trgovci, ne znajući što ih sutra čeka, visokih rafinerijskih marži, ali i lova u mutnom u kojem pojedini domaći distributeri pokušavaju dodatno profitirati.

Istaknuo je ovo izvor “Glasa Srpske”, komentirajući jučerašnju najavu predsjednika Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Gospodarske komore Srpske, Jovice Kovačevića da će u narednih par dana, do kraja ovog tjedna, gorivo opet nakon jednog kratkog razdoblja stabilizacije poskupjeti od pet do deset feninga po jednom litru.

Trenutno je za litar dizela potrebno izdvojiti od 2,70 do 2,90 maraka, a benzin se kreće od 2,35 do 2,60 KM.

"Cijena sirove nafte je na burzama skočila sa 74 dolara po barelu na 81 i to će se morati odraziti i na naše tržište. Porasle su cijene kod naših dobavljača i zbog toga moramo povećati cijene goriva. Ipak, cijena nafte je za sada stabilna i nema nikakve naznake da će dodatno i u značajnijem iznosu ići gore", poručio je Vučković.

I istina, do rasta vrijednosti sirove nafte na svjetskim burzama došlo je u posljednjih nekoliko dana, zbog pada vrijednosti dolara u odnosu na druge valute, ali i plana SAD da dopune svoje naftne strateške rezerve.

Međutim, ono što odmah upada u oči jest brzina s kojom su domaći distributeri nafte i naftnih derivata opet odlučili podići svoje cijene, kao i mnogo puta tijekom ove godine, dok je to u suprotnom slučaju bilo vrlo rijetko rađeno ili veoma sporo.

Fenomen brzog poskupljenja goriva na domaćim benzinskim crpkama kada cijene na svjetskom tržištu rastu na dnevnoj razini i sporog opadanja u slučaju pojeftinjenja, nije vezan samo za naše krajeve i on je toliko čest u cijelom svijetu, uključujući i razvijene zemlje, da postoji i ekonomski termin za to “raketa i perje”.

Kaže ovo ekspert za tržište nafte Vladimir Grujić koji je ranije za analizirao domaće tržište naftnih derivata i nelogičnosti koje se sve češće javljaju, pogotovo nakon izbijanja energetske krize i sankcija koje su uvedene Rusiji.

Izvor smatra kako svi koriste ovu energetsku krizu i stalnu cjenovnu klackalicu na ovom tržištu, navodeći kako u tom opskrbljivačkom lancu najviše profitiraju rafinerije, a onda i ostali iz tog opskrbljivačkog lanca.

Prema podacima sa svjetskih burzi, u posljednjih šest mjeseci cijena sirove nafte na europskom tržištu pala je za čak 40-tak dolara po jednom barelu.

Početkom lipnja iznosila je 123, a sada oko 80 dolara.