OSUĐENOG PEDOFILA SMJESTILI U URED Ivica Mišković pobjegao zbog nepropisnog djelovanja rukovodstva Sudske policije

Ivica Mišković

Nepropisnim djelovanjem rukovoditelja Sudske policije i odgovornih osoba u pravosuđu, omogućeno je bjekstvo Ivice Miškovića osuđenog za pedofiliju iz zgrade Osnovnog suda u Banjoj Luci. Informacije i dokumenti koji su u našem posjedu jasno ukazuje na komu je odgovornost za ovaj događaj dok se neopravdano sva krivica pokušava svaliti na troje službenika sudske policije protiv kojih je pokrenut disciplinski postupak, piše Impulsportal.net.

Umjesto da bude smješten u pritvorsku jedinicu koja je smještena u podrumu suda, Mišković je nakon izricanja presude smješten u ured u prizemlju zgrade koji nema rešetke. Nije postojala nikakva prepreka da izađe kroz prozor ureda pa je tu mogućnost i iskoristio.

Sudski policajci protiv kojih se vodi disciplinski postupak nisu od svojih nadređenih dobili ni sredstvo za vezu. Na nalogu za provođenje osobe nije bila stavljena signatura stupnja složenosti. Samim tim policajci su bili lišeni mogućnosti primjene sredstava i mjera neophodnih da se osigura i spriječi bjekstvo opasne osobe.

Ured umjesto pritvora

Da osuđena osoba nije bila smještena u za to namijenjenu pritvorsku jedinicu potvrdili su Impulsu i iz Osnovnog suda uz obrazloženje, da ta prostorija ima određene „tehničke nedostatke“, pa je sudska policija još nije preuzela..

„Naime, uočeni su tehnički nedostaci koji nisu bili u obuhvatu projekta kada je izvršena adaptacija pritvorskih jedinica, a koji mogu utjecati na sigurnost pritvorenika tijekom boravka u prostoriji i koje se moraju otkloniti prije smještaja pritvorenika“, kažu u sudu.

Ivica Mišković
Pritvorska prostorija Osnovnog suda u Banjaluci koja se ne koristi/ Foto: Impuls


Zgrada Osnovnog suda u Banjoj Luci rekonstruirana je 2017. godine sredstvima Europske unije. Radove vrijedne oko 5,2 milijuna maraka izvela je kompanija Integral inženjering. Tada je izgrađena i pritvorska jedinca, ali se u njoj od tada do danas umjesto pritvorenika smješta razna arhiva.

Tko je odgovoran za to što i nakon uloženih milijuna, već pet godina nisu uklonjeni navodni „tehnički nedostaci“ u pritvorskoj jedinici, naravno nitko nije odgovorio. Sigurno je da krivci za to nisu među običnim službenicima sudske policije.

Ako za to predviđena prostorija ne ispunjava tehničke uvjete za zadržavanje osoba, postavlja se pitanje kakve uvjete ispunjava ured u koji je bio smješten Mišković, a koji definitivno za to nije namijenjen?

„Apsurdno je o tome i govoriti, osuđene osobe, među kojima ima i opasnih kriminalaca godinama umjesto u prostoriju s rešetkama smještamo u ured koju koristi sudska policija. Za to sigurno ne mogu biti krivi sudski policajci na koje se pokušava staviti sva krivica. Taj ured nema rešetke, nema nikakvu zaštitu i bilo je samo pitanje dana kada će to netko iskoristiti“, kaže sugovornik Impulsa iz sudske policije (ime poznato redakciji).

Mimo propisa

Pravilnikom o rukovođenju u sudskoj policiji Republike Srpske (od 24. 1. 2019.) propisano je da načelnik okružnog centra, između ostalog naredbu signira tako što „oznakom određuje stupanj složenosti i rizika zaprimljene naredbe, upisuje datum signiranja i stavlja svoj potpis.“

Ivica Mišković

„Stupanj složenosti i rizika za provođenje konkretne naredbe načelnik okružnog centra određuje na osnovu ranije prikupljenih saznanja i poznatih informacija o osobi ili osobama na koje se naredba odnosi, vrsti kaznenog djela za koje se osoba sumnjiči ili je za isto djelo već optužena ili osuđena...“, navodi se između ostalog u članu 5. spomenutog pravilnika.

Pravilnikom je dalje, i to u članu 6., propisano da se za određivanje stupnja složenosti koriste oznake A i B. Da se s A označavaju naredbe uobičajenog stupnja složenosti, s B se označava viši stupanj složenosti i rizika „čija realizacija zahtjeva naročitu pažnju i veći broj službenika sudske policije“ ili čak angažiranje interventne jedinice sudske policije.

Dva policijska službenika koja su nakon bjekstva Ivice Miškovića suspendirana toga dana su dobili čak četiri naredbe. Nijedna nije bila signirana stupnjem sigurnosti.

Da su naredbe bile propisno signirane, načelnik bi o tome morao obavijestiti direktora policije, koji bi donio odluku o tome kakva jedinica i koliko pripadnika sudske policije mora biti angažirano.

Direktor sudske policije se taj dan odmah nakon bjekstva Miškovića našao u sudu. Međutim, nije na odgovornost pozvao načelnika okružnog odjeljenja policije, nego je dvojici sudskih policajaca doslovno rekao da odmah predaju značke jer su suspendirani. Disciplinski postupak je uskoro, osim protiv njih dvojice, pokrenut i protiv još jedne službenice sudske policije.

Sredstvo veze 

Iako im je posao da provode osobe u sukobu sa zakonom, među kojima i teške kriminalce, pripadnici Sudske policije u Osnovnom sudu Banja Luka nemaju stalna sredstva veze (telefone, radio stanice..). Oni sredstvo veze dobivaju samo povremeno od šefa smjene ili njegovog zamjenika po naređenju viših rukovoditelja zajedno s naredbama za dnevne zadatke.

Toga dana, kada se dogodilo bjekstvo Miškovića i kada su imali čak četiri zadatka koji podrazumijevaju provođenje osoba optuženih/osuđenih za teška kaznena djela, sudski policajci nisu dobili sredstvo veze. I to je, prema tvrdnji sugovornika Impulsa, uobičajena praksa u banjolučkom Osnovnom sudu.

„Sredstvo veze u Osnovnom sudu je jedan jedini mobilni telefon. Taj telefon je kod šefa smjene i njega je teško zadužiti zato što on koristi kada načelnik odjeljenja ili direktor policije trebaju neku uslugu u sudu. Na taj telefon onda zovu šefa smjene i traže od njega da izvadi neku potvrdu, neko uvjerenje za nekoga, ili da se nešto u sudu 'pogura'“, kaže izvor.

Na pitanja jesu li upoznati s navedenim činjenicama i što će tim povodom poduzeti iz Uprave Sudske policije RS, dobili su odgovor da zbog „provođenja unutarnjeg postupka“ ne mogu odgovoriti na pitanja. Uz napomenu da su u „vezi navedenog događaja dva radnika privremeno udaljena s poslova iz sudske policije, a protiv tri je pokrenut disciplinski postupak.“

O odgovornosti nadležnih koji ovim radnicima nisu omogućili adekvatna sredstva za rad, ni riječi.

Ivica Mišković