U Rami svečano otvoren Dom Dive Grabovčeve

Rama, Diva Grabovčeva
Na spomen području izgrađena je replika stare ramske kuće ispred koje je postavljen brončani spomenik djevojčice koji je izradio kipar Ilija Skočibušić iz Tomislavgrada, a prema zamisli fra Mije Džolana.

Uz nazočnost predstavnika društveno-političkog i vjerskog života i brojne domaće i raseljene Ramljake, svečano otvaranje započelo je u 10:30 gdje su svojim pjevanjem svečanost otvorile etno skupina „Čuvarice" i vokalna skupina „Arabele".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Podizanjem ovoga kipa djevojčice i ove kuće želimo na jedan način ocjeloviti priču o Divi Grabovčevoj uz Kedžaru i samostan na Šćitu. Ističući upravo važnost djetinjstva i važnost zavičaja. Jer naše djetinjstvo i naš zavičaj čine onaj okvir u kojemu i iz kojega uspostavljamo za svakoga od nas, one najbitnije veze sa životom, sa svijetom i sa svojim bližnjima.

Podizanjem ovog spomen obilježja želimo se također zahvaliti i svim našim precima, djedovima i bakama, koji su u izboru čestita života čuvali i njegovali ovaj kraj i toliko dobra nam ostavili u baštinu. Neka ovaj lokalitet „Lokva", koji je bio svojevrsni areopag cjelokupnoga nekadašnjeg života čovjeka ovdje na Zahumu ostane i postane mjesto susreta.

Susreta sa zavičajem koji je u ovom suvremenom svijetu ostao ipak kao najprikladnije mjesto susreta s čovjekom. Jer jedino u zavičaju se čovjek susreće kao istinski bližnji, bez apstrakcije, a gdje se to događa tu se događa i spasenje. Diva Grabovčeva, a i naši pređi nam potvrđuju da je samo ljubav jača od smrti. Poput njih i mi danas ljubimo, ali ne riječju nego djelom i istinom. Nitko i ništa nije suvišno, jer u svemu oko nas, u ljudima i u prirodi, nalazi se djelić naše vlastite istine i našega identiteta. Neka nam stoga ovo mjesto i susreti s njime budu uvijek poziv na život", kazao je u pozdravnom govoru župnik župe Rumboci fra Jure Perić.

Okupljenima se u ime Udruge „Jelašac" obratio i prof. Nikola Ivić koji je obrazložio temeljna tri cilja koja su realizirali u prethodne tri godine.

"Izgradnjom spomen obilježja Divi Grabovčevoj u njezinom rodnom mjestu na Zahumu dajemo svoj skromni doprinos očuvanju kulturno-povijesnog nasljeđa naroda Rame, - odajemo zahvalnost starom zahumskom težaku, njegovoj obitelji, teškom životu, njegovoj odanosti svome narodu i svojoj vjeri, poštivanju i uvažavanju drugog i drugačijeg.

Uredili smo jedan kutak Zahuma koji će biti spomenik životu, koji može poslužiti kao otvorena pozornica prezentacije različitog kulturnog stvaralaštva, nadahnuće mladima, vraćanje pjesme, smijeha i razgovora, čime dajemo svoj doprinos spasu Zahuma od napuštanja", kazao je u govoru prof. Ivić zahvalivši se javno svima onima koji su pomogli svojim novčanim sredstvima u izgradnji Divina doma.

Okupljenima se obratio i autor kipa Dive gospodin Ilija Skočibušić.

"Misao koja me vodila pri izradi ove skulpture bio je onaj evanđeoski ulomak kada Isus kaže ako ne budete kao mala djeca nećete ući u kraljevstvo nebesko. Upravo tu poruku evanđelja, tu poruku dječje spontanosti, neopterećenosti i iskrenosti sam želio sažeti u ovu skulpturu", rekao je Skočibušić.

Prije svečanog blagoslova Doma i skulpture okupljenima se obratio i fra Mijo Džolan.

"Spomenik, kojega se radno nazvalo Divin dom, uspio je postići nekoliko izvrsnih razina, ponajprije izvrsnu estetsku razinu, tako da se ova skulptura pridružuje nizu sličnih vrijednih skulptura koje u Rami imamo i s kojima se možemo ponositi.

Ovaj projekt također ima svoju kulturološku i etnografsku pa i društvenu ulogu, koju je Nikola Ivić lijepo naglasio. Mi očekujemo da će ovo biti mjesto posebne kršćanske pedagogije, mjesto na kojem ćemo mi sa svojom patnjom, koju naš hrvatski narod nedvojbeno ima, dolaziti i s ovoga i ovakvih mjesta odlaziti, ne posramljeni nego ponosni ako smo za pravdu i za dobro mogli nešto i trpjeti.

Takav narod ne može nestati s lica zemlje i mi molimo danas da mi budemo takav plemenit narod, otvoren Bogu i mjesto dobrote i mjesto pomirenja na ovome svijetu", kazao je fra Mijo.

Foto i tekst: rama-prozor.info