Obraćanje Gradonačelnika Ljube Bešlića na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru povodom Dana Europe
... je voditelj-ica najavio-la, uvaženi akademiče Toplak
Danas obilježavamo dva iznimno važna događaja: Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe. S obzirom da je 8. svibnja 1945. godine nacistička Njemačka potpisala Akt o bezuvjetnoj predaji, 9. svibnja proglašen je Danom pobjede nad fašizmom. Pored podsjećanja na strahote do kojih je fašizam doveo, obilježavanje ovoga dana ujedno je i opomena i poruka svima nama da ustrajemo na putu borbe za slobodu i dostojanstvo svakoga čovjeka i svakoga naroda, da gradimo bolji i pravedniji svijet.
Potaknut idejama zajedništva i suradnje, francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman na današnji dan 1950. godine, predstavio je Prijedlog ujedinjenja proizvodnje ugljena i čelika Francuske i Njemačke Tim događajem, postavljeni su temelji buduće Europske Unije koja je u međuvremenu postala zajednica samostalnih država i slobodnih naroda i građana s više od 500 milijuna stanovnika i jednim od najjačih gospodarstava na svijetu. U znak sjećanja na Schumanov prijedlog, 9 svibanj proglašen je Danom Europe.
Usprkos mnogobrojnim razlikama i vrlo traumatičnim iskustvima kroz koja su prošli za vrijeme i neposredno nakon Drugoga svjetskoga rata, europski narodi, države i građani uspjeli su nadvladati bolnu i traumatičnu prošlost i izgraditi viziju zajedničke budućnosti. Takvu viziju bilo je moguće izgraditi jedino na temeljima miroljubive koegzistencije međusobno jednakopravnih i jednakovrijednih naroda, država i građana.
Na žalost, u Bosni i Hercegovini postoje i djeluju i takvi politički akteri koji i obilježavanje ovoga dana žele iskoristiti kao povod za manipulacije i dobivanje jeftinih političkih bodova. Takvi danas, bez znanja i suradnje s gradskom upravom i sa mnom kao gradonačelnikom, nekim svojim proslavama na „Partizanskom spomen obilježju" u Mostaru ne šalju poruku suradnje niti nude viziju zajedničke budućnosti već za račun nekih svojih interesa još jednom pokušavaju predstaviti Mostar kao grad slučaj.
Izgleda da je nekima jedini cilj slikati se u Mostaru uz unaprijed pripremljene zlonamjerne komentare koje će određeni mediji iskoristiti za prizemna dnevnopolitička podmetanja.
Jesu li narodi i građani koji žive u Bosni i Hercegovini spremni i sposobni graditi viziju zajedničke budućnosti u kojoj ćemo svi biti međusobno jednakopravni i jednakovrijedni, i kao narodi i kao građani? Potaknimo i ohrabrimo jedni druge da je zajednička budućnost moguća i poželjna. Neka nam Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe budu dodatni poticaj i trajna inspiracija za gradnju takve budućnosti u kojoj će BiH biti zajednica jednakopravnih i jednakovrijednih naroda i građana, ukratko, Europska Unija u malom.
Čestitam Vam svima Dane Europe i Želim Vam svako dobro!
Hvala!