Hrana za hlađenje
Tu je i povrće poput brokule, dinje, karfiola, kukuruza, zelene salate, tikvica, paprika babura, krastavca ... mislim ... ima ih.
Hladno pivo i sladoled nisu sredstva za rashlađivanje organizma.
Baš naprotiv, oni dovode do efekta hlađenja samo prvih 15-20 minuta nakon unošenja.
Poslije tijelo reagira zagrijavanjem jer reakcija tijela na hlađenje bilo kojeg organa je preusmjeravanje cirkulacije krvi u ohlađeno područje i vraćanje temperature na normalu, čak njezino podizanje, tzv. efekt klackalice ;).
Tako naš pokušaj rashlađivanja vrlo hladnim namirnicama, ustvari, završava zagrijavanjem.
Voće i povrće nas hlade polako ali sigurno, iako sami po sebi nisu hladni.
Klice žitarica, mahunarke i gljive također nas hlade, a još jači efekt rashlađivanja ima tropsko voće poput limuna, banana, naranča ... pa je ljeto pravo vrijeme za konzumiranje tog voća, a ne zima kad se kod nas najčešće jede.
Bobičasto voće kao što je malina, kupina, borovnica, jagoda isto nas hladi i rashlađuje.
Te namirnice osvježavaju i opuštaju, pomažu pri smanjivanju emocionalnih reakcija i što je još bolje smanjuju žudnju za nezdravim oblicima slatke hrane, slatkiša s umjetnim aromama i rafiniranim šećerom. Od takvih namirnica se osjećamo aktivno, lako i lagano čak odmah poslije obroka.
Postoji još nešto što nas rashlađuje, a to su začini.
Narodi toplih regija jedu baš jako začinjenu hranu jer ljuta, začinjena hrana potiče znojenje tijela, pa se tijelo hladi isparavanjem.
Ljuta hrana aktivira hormone iz klase endorfina, tzv. hormoni sreće se uzburkaju, pa nam postaje ugodno i zaboravljamo na dosadnu i zamornu vrućinu.
Umjesto vode bolje je piti čaj jer previše vode ljeti vodi do prevelikog gubitka minerala.
Kod veoma jakih reakcija na toplinu, toplotnih udara, jakih vrtoglavica, migrena, mučnina s potrebom povraćanja odlična je hladna gorka kava.
Jabučni ocat pojačava njeno djelovanje. Samo jedna žličica jabučnog octa pojačava djelovanje hladne gorke kave.
I ječam nas hladi, pa makrobiotika, za rashlađivanje, preporučuje čaj od ječma.
Čaj od ječma se radi tako da se ječam preprži, samelje, skuha kao čaj i pije topao ili mlak.
S ovim namirnicama uživajte u moru, ljetu i toplom vremenu jer, sjetite se, kad počne jesen svi ćemo opet cviliti za ljetom.
izvor: sretnirecepti.blogspot.com