VRIJEME KESTENA: Nabrali smo kestene i pripremili sedam stvarno dobrih jela koje morate probati!
Što trebate znati kad kupujete kestene?
Kad kupujete kestene važno je da su plodovi što sjajniji i da im je površina glatka, jer su u suprotnom kesteni stari, a najbolji su oni tamnije (smeđe) boje, što znači da su bili više na suncu i da su slađi. Birajte veće, mesnatije primjerke jer ćete imati manje posla, lakše se čiste i gule, a prije pečenja potrebno ih je zarezati da ne bi došlo do "eksplozije" i da bi se kasnije lakše ogulili.
Dovoljan je samo jedan, plitak rez (nemojte zarezivati plod), a to je najbolje napraviti vrhom skalpela ili oštrog nožića. Kestene koje ćete kuhati nije potrebno zarezivati, popiti će vode, a nećete ih ionako moći oguliti prstima, njih naprosto morate guliti nožem ili se poslužiti zubima i "isisati" plod.
Pečeni sadrže više vitamina, a kuhani već količinu mineralnih sastojaka, a općenito se od svojih ostalih rođaka iz skupine orašastih plodova razlikuju nižim udjelom masti i visokim udjelom škroba te jedini sadrže vitamin C. Obiluju kalcijem, kalijem, sadrže podosta vitamina B, te fosfor i željezo.
Kesteni su slatkastog okusa, koji podsjeća na krumpir (pogotovo pečeni), a osim što se kuhaju i peku, mogu se jesti i sirovi, mogu se kandirati, a i osušiti i samljeti u brašno koje se koristi za izradu kruha (ostaje svjež do dva tjedna), kolača, palačinki, tjestenine, palente, a njime možete i pogustiti juhe, variva, umake.
Odlično se slažu sa peradi, crvenim mesom, divljači, povrćem i voćem, samo valja pustiti mašti na volju. U svakom slučaju, kesteni su idealna grickalica, šišaj čips i te gluposti. Kestene na stol, nožić u ruke, čaša vina ili gemišt... I nemojte stati tu, nemojte reći ne da mi se. Prijedlozi su pred vama, pa dajte da vam se da. Nećete požaliti..
jutarnji.hr