Ne nasjedajte - prepoznajte trikove lažljivaca

Net.hr  trikova kako brzinski prepoznati lažljivca.

Predavači psihologije na britanskom Sveučilištu Central Lancashire, Paul Seager i Sandi Mann, u knjizi 'Zar bismo vas lagali?' razbili su neke od uobičajenih mitova o laganju. Evo nekoliko njihovih savjeta koji će vam pomoći da prepoznate lažljivce u svom okruženju.

Gleda vas u oči i laže

Dobri lažljivci gledaju sugovornika u oči duže i intenzivnije od osobe koja ne laže. Razlog je upravo taj što znaju da ljudi vjeruju u mit kako lažljivci izbjegavaju izravan pogled sa sugovornikom.

Mirno laže

Netočna je i misao kako osoba koja laže pokazuje nelagodu i pri tom se vrpolji. Naprotiv, kad osoba smišlja laž, pažnja mu je usmjerena na mozak, a ne na tijelo. Rezultat je smireni lažljivac.

Laže povišenim tonom

Kada osoba laže, glas joj postaje nešto viši. Međutim, to je sugovorniku dosta teško primijetiti. Ukoliko se radi o čovjeku kojeg poznajete, onda je lakše zapaziti mijenja li mu se boja glasa kod 'nezgodnih' pitanja.

Laže bez detalja

Ukoliko lažljivca želite uloviti na djelu, pustite ga da ispriča što je naumio, a potom ga 'izrešetajte' pitanjima. Ako laže, odgovori će mu biti nejasni i bez detalja.

Sporo laže

Takozvani latentni period vremena reakcije je vrijeme koje je potrebno osobi za odgovor na pitanje. Lažljivac ulaže napor da smisli laž i za to mu je potrebno vrijeme. Tada dolazi do pauze između pitanja i odgovora.


Laže protupitanjima

Ako mislite da vas partner vara, direktno ga pitajte: 'Varaš li me?', a potom pažljivo slušajte odgovor. Ako vam kaže: 'Ne, naravno da ne!', čini se da govori istinu. Međutim, ako odgovori protupitanjem: 'Kako me to možeš pitati? Šokiran sam što me to uopće pitaš!', radi se o izbjegavanju istinitog odgovora. Osoba koja to kaže najverojatnije uz to i laže.