Ljubić kritizirao Kosor: Hrvatska se ne jednom ogriješila o Hrvate u BiH
Podsjetimo, sporazum o strateškoj suradnji ljetos je u Zagrebu predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor potpisala s predsjednikom HDZ BiH Draganom Čovićem, a nedavno je u Mostaru, na predizbornom skupu podržala kandidata ove stranke za Predsjedništvo BiH Borjanu Krišto.
Ljubić je kazao kako promijene ustava Hrvatske reduciraju prava hrvatskih državljana izvan RH kako u Bosni i Hercegovini tako i onih u dijaspori, te kako su te promjene u suprotnosti i s preambulom Hrvatskog ustava, koja nije mijenjana, gdje se kaže da su svi hrvatski državljani ravnopravni.
- Prava hrvatskih državljana trebala su ostati ista i zbog simboličkog i povijesnog i strateškog interesa ali nažalost o tome sadašnje vodstvo u Zagrebu ne misli kao i ja. Mislim da griješi i nije prvi put da se ogriješilo o Hrvate iz Bosne i Hercegovine. Zato sam u jednom govoru i rekao, mi Hrvati iz Bosne i Hercegovine smo platili cijenu cjelovitosti Hrvatske ali cijenu nezavisnosti Kosova( misleći na tendenciju nekih da se navodni srpski „gubitci“ na Kosovu i u Hrvatskoj trebaju kompenzirati u B i H, najvećim dijelom na račun Hrvata) plaćati nećemo.
Moj osobni stav (koji sam izrekao i javno vrlo brzo nakon dogovora Kosor –Milanović) i stav Predsjedništva HDZ 1990 je bio da se ne podrže ovakve ustavne promjene odnosno da se amandmanima reagira da se one izmjene. Prilikom usvajanja Nacrta zastupnici u Hrvatskog saboru članovi HDZ 1990 su bili suzdržani i uložili amandmane. Naputak Stranke je bio da ustraju na amandmanima i ukoliko se ne uvaže da ne podrže ustavne promjene. Epilog je poznat. Prepustite organima Stranke da u proceduri rješavamo svoje interne odnose, izjavio je Ljubić.
Ljubić je u intervju Poskoku kritizirao i Vladu Hrvatske:
-Što se tiče vodstva Vlade RH mislim da ne rade dobro, potezi na ekonomskom planu mi liče kao na koprcanje u živom blatu, tone se sve dublje. Na vanjsko političkom planu jedina strategija je EU, što naravno podržavam ali se u odnosu na susjede posebice Bosnu i Hercegovinu ili pasivno ili neučinkovito, uglavnom su dopustili i to nije samo od jučer, da političku inicijativu preuzmu Srbija i Turska a ekonomsku Slovenija(privatizacijski fondovi!), iako Hrvatska i B i H dijele najdužu granicu u Europi, iako su i po resursima i prometno i gospodarski komplementarne. Nadam se da će u budućnosti fokus biti okrenut više ka Bosni i Hercegovini podupirući i koristeći hrvatski subjektivitet ovdje kao jaku polugu u interesu dvije države ali i strateškom interesu Naroda. Što se tiče promjene vlasti u Zagrebu, odluku oko toga bih ipak prepustio hrvatskim državljanima s prebivalištem u RH, dodao je Ljubić.