Unatoč istrazi, Stanić postao konzulom Južne Koreje u BiH

Ta odluka stupila je na snagu pa je, tvrdi "Avaz", počasni konzul postala osoba protiv koje i dalje traju istražni i sudski postupci i u BiH i u Hrvatskoj, i to zbog sumnjive privatizacije i korupcije. Podsjetimo, Stanić je na čelu tvrtke koja u Bosni i Hercegovini zastupa južnokorejsku kompaniju LG.

"Avaz" se pita zašto je i kako Vijeće ministara prihvatilo imenovanje Stanića, a odgovor na to pitanje nisu uspjeli dobiti ni od Ministarstva vanjskih poslova.
"Činjenično, u BiH protiv "Stanić Grupe" traje višegodišnji spor zbog privatizacije nekad uspješnog "Feroelektra", koji je danas na koljenima, a radnici zavijeni u crno.

U Hrvatskoj Stanić je i dalje glavni akter afere "mali Maestro" u kojoj je prije više od tri godine raspisana i tjeralica, jer ga policija nije mogla locirati, da bi se na kraju sam prijavio hrvatskome MUP-u", piše "Avaz", dok njihov sugovornik tvrdi kako je indikativno da se i za počasnog konzula primjenjuju odredbe Bečke konvencije u vezi s olakšicama, privilegijima i imunitetima.

Dakle, Stanić poslije odluke Vijeća ministara BiH sad uživa sve navedene odredbe kao konzul, a dobio je odobrenje i da otvori konzulat te države. Ipak, djela za koja se Stanić sumnjiči nisu učinjena tijekom obavljanja ove njegove nove dužnosti, tako da ne bi trebale postojati prepreke za okončanje postupaka.

Podsjetimo, Stanić je drugooptuženi u aferi "mali Maestro", a tereti ga se da je dao mito bivšem potpredsjedniku Fonda za privatizaciju Ivanu Gotovcu, a sve kako bi ga, tvrdilo je tužiteljstvo, poticao na zlouporabu položaja i ovlasti tijekom privatizacije "Dalmacijavina" i splitskog hotela "Bellevue".