U BiH živi 17.800 modernih robova?!

robovlasništvo
Uz neizdrživu socijalno-ekonomsku situaciju, ljudi koji su primorani da zarad vlastite egzistencije obavljaju bilo kakve poslove često upadnu u kandže modernih robovlasnika, piše Dnevni avaz.

Oni budu namamljeni u zamku "poslodavaca" koji im kasnije oduzmu dokumente, primoraju ih da rade besplatno te im uskraćuju slobodu kretanja prijetnjama, ucjenama i drugim perfidnim metodama, ali nekada budu iskorišteni i vrbovani i od članova vlastite obitelji.

Prema procjenama Indeksa globalnog ropstva (Global Slavery Idex) BiH na 25. mjestu po modernom ropstvu od 167 tretiranih zemalja.

Prema procjenama Indeksa globalnog ropstva (Global Slavery Index), koji je jedinstveno izvješće za 2016. godinu ''Walk Free'' fondacije organizacije za zaštitu ljudskih prava, u BiH zabilježeno 17.800 slučajeva modernog ropstva. Prema ovom istraživanju, BiH s još deset zemalja dijeli 25. mjesto od 167 tretiranih država po zastupljenosti modernog ropstva.

Žrtve tijekom svog robovanja bukvalno preživljavaju pakao...

- Oduzeo mi je putovnicu, ošišao me naćelavo...Svakog dana bi me vrijeđao, nazivao pogrdnim imenima. Radio sam od zore do ponoći. Osim dogovorenog hranjenja koza, ovaca, krava, svinja, radio sam i sve druge teške fizičke poslove - maltao, čistio, tovario meso, radio u klaonici. Plaću je trebao slati mojoj supruzi, ali joj je govorio da sam ja sve propio - riječi su Bosanca čiji se život pretvorio u noćnu moru kada je završio kao rob u susjednoj Hrvatskoj.

Preventivno djelovati

Dragan Mioković, visokorangirani policijski časnik u mirovini, kaže da je zasnivanje ropskog odnosa jedan od najtežih oblika kriminalnog ponašanja.

- Ropstvo je nešto što s moralne točke gledišta predstavlja najcrnju i najodvratniju stranicu ljudske povijesti. Dozvoliti povratak nečemu takvom u bilo kojem obliku je nedopustivo i iz ovoga što vidim iz medija, ropstvo se obično dešava u ruralnim sredinama. Osim represivnog djelovanja koje je neophodno, treba djelovati i preventivno te objasniti ljudima o čemu je riječ. Neko iz njihove bliže okoline ko bi trebao to da primijeti, treba odmah prijaviti policiji i socijalnoj službi takve slučajeve - zaključuje Mioković.