U BiH tri osobe pod nadzorom zbog ebole
potvrdila je za "Dnevni avaz" Zorica Rulj, glasnogovornica Ministarstva civilnih poslova BiH.
Rulj je pojasnila da se radi o bh. građanima koji su doputovale iz zemalja u kojima ima zaraženih ebolom. Kako "Avaz" doznaje pacijenti se nalaze pod zdravstvenim nadzorom u Institutu za javno zdravstvo RS-a,a osobe su se vratile iz zapadne Afrike.
Te osoba koje su doputovale iz zemalja gdje je registrirana ebola nisu pokazivale nikakve znakove oboljenja od ebole. No, procedura pasivnog nadzora uobičajena je, a osobe, ako osjete simptome poput povraćanja ili vrtoglavice, odmah se moraju javiti svom dežurnom epidemiologu. Zbog sigurnosnih razloga te smo osobe stavili pod nadzor. Koliko sam upućena, jedan od putnika već je prošao taj period inkubacije, te da se trenutno pod nadzorom nalaze dvije osobe - kazala je Rulj. Kada je u pitanju period inkubacije, osobe za koje se sumnja da su zaražene ili imaju virus ebole moraju od dva do 21 dan od povratka iz zahvaćenih zemalja biti u izolaciji kako bi se pratilo hoće li razviti neke od simptoma, tipa visoke temperature, glavobolje, bolova u mišićima... Epidemiolozi tvrde da bdiju nad tim problemom, te dodaju da je Granična sanitarna inspekcija ima sve spremno za slučaj da se nešto desi, kao i upute o ovoj bolesti. Mjere zaštite i prevencije kada je riječ o ovom virusu pojačane su u našoj zemlji nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila epidemiju ebole u Zapadnoj Africi ozbiljnom svjetskom prijetnjom.
Kako bi se unaprijedile mjere zaštite i prevencije kada je riječ o virusu ebole, prije nekoliko dana održan je i sastanak predstavnika međunarodnog aerodroma Sarajevo, Granične policije BiH i Federalne sanitarne granične inspekcije na kojem je usuglašeno da u narednih nekoliko dana bude izrađen funkcionalni dokument - Opći vodič za prevenciju virusa ebole. Kontrola na aerodromima je pojačana jer je virus ebole registriran prvo u Evropi, a onda i na Balkanu. Također, u Hrvatskoj izolirano je 26 pacijenata, a u Srbiji 708 nakon što su doputovali iz zemalja u kojima ima zaraženih ebolom. Kako iz WHO upozoravaju, izbijanje epidemije ebole u Zapadnoj Africi najteža je zdravstvena kriza "modernog čovječanstva". Prema podacima ove zdravstvene organizacije smrtonosni virus do sada je u svijetu odnio više od 4.000 života. Broj slučajeva ebole u zemljama zapadne Afrike ove sedmice premašit će 9.000, jer se epidemija se i dalje širi u Gvineji, Sijera Leoneu i Liberiji, tvrde iz WHO.