ENERGETIČARI TVRDE U sljedećih desetak godina BiH će imati značajne viškove električne energije

obnovljivi izvori energije

Bosna i Hercegovina će u ovoj, kao i u sljedećih desetak godina, imati značajne viškove električne energije koji se "prepoznaju" u Indikativnom planu razvoja proizvodnje i Integriranom energetskom i klimatskom planu za razdoblje 2024 - 2033. o kojem je stručna rasprava krajem minule godine vođena i na savjetovanju Bosanskohercegovačkog odbora Međunarodnog vijeća za velike električne sustave (CIGRE), održanom u Neumu.

Taj plan podrazumijeva da će BiH u tom roku imati jedanaest vjetroparkova (tri postojeća i osam novih) ukupne instalirane snage oko 769 megawata i sedam novih solarnih (fotonaponskih) elektrana ukupne instalirane snage oko 312 megawata što je povećanje u odnosu na neke ranije planove. Godišnji bilansi bazirani na tim podacima pozitivni su i u kontekstu nekoliko scenarija unutar elektroenergetskog sustava Bosne i Hercegovine.

Elektroenergetičari BiH su zajedno sa znanstvenim radnicima i poslovnim ljudima kreirali više od stotinu zadataka, preporuka i inicijativa za unapređenje elektroenergetskog sustava, primjenu novih tehnologija, razvoja tržišta…

Prema riječima Zijada Bajramovića, predsjednika Bosanskohercegovačkog odbora CIGRE, to je bitan preduvjet za nastavak tranzicije, ne samo u ovoj oblasti već i u društvu u cjelini. Prisustvo mladih elektroenergetičara u aktivnostima koje je taj odbor organizirao u prošloj godini i opredjeljenja proistekla sa skupa u Neumu, ukazuju na to da u 2024. godinu ulazimo sa novom energijom koja prepoznaje dinamični proces tranzicije.

Među zahtjevima kreiranim u proteklom razdoblju posebno su rezolutni oni koji se odnose na intenziviranje elektromobilnosti, a posebno se ističe onaj o uspostavljanju regulatornog okvira i sustava poticaja, zahtijevajući pojednostavljenje procedure ishodovanja dozvola, smanjenje poreza i snižavanje troškova registracije i ostalih nameta.

"Prema Integriranom energetskom i klimatskom planu, do 2030. godine potrebno je 2.230 GWh, obnovljive električne energije. Proizvodnju te obnovljive električne energije bi mogli pokriti određeni objekti koji se grade ili planiraju, što znači da treba graditi 250 do 300 MW godišnje. Treba istaknuti da su najvećim dijelom ovi objekti privatne investicije i cijena električne energije će biti tržišna", ističe Edhem Bičakčić, počasni predsjednik BHK CIGRE.