Adnan Delić najavio novu formulu za mirovine bez povećanja dobi za umirovljenje

Adnan Delić

Ministar rada i socijalne politike Federacije BiH Adnan Delić u intervjuu za Euronews BiH najavio je niz reformi koje će utjecati na radnike, umirovljenike i nezaposlene u FBiH. Istaknuo je da se ne planira podizanje dobne granice za umirovljenje, ali se priprema nova formula za obračun i usklađivanje mirovina kako bi se osigurao dostojanstven život umirovljenika, neovisno o troškovima života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U najavi je i novi Zakon o radu, koji bi donio značajne pogodnosti za radnike. Među njima su pravo na isključenje iz poslovnih obaveza nakon radnog vremena, povećanje broja dana godišnjeg odmora za majke s troje i više djece, te veća zaštita trudnica i roditelja djece s posebnim potrebama. Ugovor na neodređeno postao bi pravilo, dok bi rad na određeno bio strogo vremenski ograničen. Rad na daljinu, digitalne platforme i dopunski rad također će biti zakonski regulirani.

''Najvažnija promjena je da ugovor na neodređeno postaje pravilo, dok će ugovori na određeno biti izuzetak i vremenski ograničeni na 24 mjeseca, s maksimalno tri uzastopna ugovora. Nakon toga, ugovor se automatski pretvara u stalni radni odnos, a radnici stječu i pravo na otpremninu. Uvodi se i obavezno zdravstveno i penzijsko osiguranje od prvog dana, bez obzira na vrstu ugovora. Zakon predviđa veću zaštitu žena tijekom trudnoće i nakon poroda, kao i roditelja djece koja zahtijevaju pojačanu njegu. Planirano je povećanje godišnjeg odmora za majke koje rode treće i svako naredno dijete, za po tri dodatna dana. Godišnji odmor moći će se koristiti fleksibilno, u više dijelova, u dogovoru između radnika i poslodavca'', kazao je Delić za Euronews.ba.

Zakon predviđa i strože inspekcijske kontrole te znatno veće novčane kazne za diskriminaciju i kršenje radničkih prava, uključujući otkaze trudnicama i porodiljama. Planira se i povećanje broja dana za vjerske i tradicijske blagdane – do šest neplaćenih dana godišnje.

''Naprimjer, za diskriminaciju pri zapošljavanju, uključujući pitanja o bračnom statusu ili planiranju porodice, kazne će iznositi od 1.000 do 5.000 KM, dok su za nezakonit otkaz trudnicama i porodiljama predviđene kazne od 5.000 do 15.000 KM. Elektronska prijava radnika prije početka rada postaje obavezna, a fokus inspekcija biće i na nadzor prekovremenog rada, koji se ograničava na maksimalno osam sati sedmično, uz uvećanu naknadu. Uvećana naknada predviđena je i za rad na dane državnih praznika, vjerskih i tradicijskih blagdana, te rad na dane vikenda i neradne dane. Također, predviđeno je i povećanje broja slobodnih dana za vjerske i tradicijske blagdane s dva na četiri do šest neplaćenih dana tijekom jedne godine'', istaknuo je ministar Delić.

Delić je naglasio i problem kroničnog manjka radne snage u zanatskim, medicinskim i IT zanimanjima te potrebu za usklađivanjem obrazovnih politika s potrebama tržišta. Upozorio je da se Bosna i Hercegovina suočava s paradoksom – velik broj nezaposlenih, a istovremeno i nedostatak kvalificiranih radnika, zbog čega se sve češće pribjegava uvozu strane radne snage.

Komentirajući prijedlog novog Zakona o posredovanju u zapošljavanju, pojasnio je da osobe koje dva puta bez opravdanja odbiju ponudu posla, obuku ili aktivacijsku mjeru, gube status aktivnog tražitelja posla, ali ne i pravo na zdravstveno osiguranje. Cilj je razlikovati one koji aktivno traže posao od onih koji su samo formalno prijavljeni na birou.

''Tu želim da budemo potpuno precizni; osoba tada prelazi u status osoba bez zaposlenja, što je posebno kategorizirano u zakonu. Ona više nije aktivni tražitelj posla, ali ostaje u sustavu i ne ostaje bez zdravstvene zaštite'', najavio je Delić.

„Nećemo nikoga ostaviti bez osnovne zaštite, ali je krajnje vrijeme da javne službe za zapošljavanje postanu stvarni posrednici između radnika i poslodavaca, a ne administratori nerealnih evidencija“, poručio je Delić.

Cijeli intervju pročitajte OVDJE.