Skidaju kile i brane od prehlade: 10 moćnih začina koje bismo trebali jesti svaki dan

Skidaju kile i brane od prehlade: 10 moćnih začina koje bismo trebali jesti svaki dan
Začini i začinsko bilje mijenjaju okus jela, ali i odlikuju se ljekovitim djelovanjem. Začin koji "ubija" loše bakterije u hrani je sečuanski papar ili kineski korijander, a sastavni je dio azijske kuhinje. Ima limunastu notu koja se dobro kombinira sa slanim i slatkim jelima.

Anis

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od najstarijih poznatih začinskih biljaka od pradavnih se vremena koristi kao začin i lijek. Nakon teške hrane Rimljani su jeli slatkiše od anisa kako bi potaknuli probavu, a u Italiji se smatralo da ublažava padavicu. Budući da je antiseptik, oparak se pije protiv prehlade, kašlja i bronhijalnih tegoba. Koristi se i za zaustavljanje štucanja tako da a se sjemenke popiju s vodom. Anis ima intenzivnu aromu pa ga treba dozirati umjereno kako ne bi zamaskirao okus ostalih namirnica. Odličan je dodatak pecivima, keksima, kolačima i slasticama - ali i umacima i juhama od ribe.

 

Borovica

Prema narodnim predajama diljem Europe borovica je ima mistično djelovanje. Smatralo se tko posiječe borovnicu traži nesreći, a da grančica na šeširu štiti od ozljeda. Borovica je omiljena u Skandinaviji, gdje je kombiniraju s mesom, paštetama i ribljim jelima. Borovica ima antibakterijsko djelovanje i štiti od tegoba urinarnog trakta.

Đumbir

Od davnine se koristi u kineskom liječenju, a nekoć je na stolu imao jednak status kao sol i papar. Jedan je od temeljnih začina azijskih kuhinja. Mljeveni se korijen dodaje medenjacima, kolačima, keksima i sirupima, a nezobilazan je i u marinadama, juhama i ribljim jelima. Đumbir se koristi protiv želučanih tegoba, detoksiciranje organizma te protiv prehlade.

Kadulja

Za začin se koristi svjež ili osušen list koji se usitnjava ili ubacuje cijeli u jela. Najbolje se slaže s krepkim i masnijim jelima poput pečenja. Odlična je u nadjevima, umacima i marinadama, ali treba je oprezno dozirati kako ne bi dominirala jelom. Talijani je obožavaju i dodaju u popularna jela kao što su saltimbocca, osso bucco ili minestrone. Pomaže u probavljanju masne i slatke hrane, djeluje antiseptično i protugljivično.

Kardamom

Egipćani su ga žvakali kako bi očistili zube, a Rimljani su se njime mirisali. Kako bi bio što aromatičniji najbolje je samljeti mahune netom prije pripreme jela jer mljeveni kardamom brzo gubi na kvaliteti. Dobro se slaže s rižom, piletinom i školjkama. Skandinavci ga dodaju pecivima, kolačima i tjestenini. Kardamom pomaže u smirivanju želučanih grčeva, a koristi se i za brže mršavljenje.

Kim

Svestrani začin dodaje se krumpiru, mesu, varivima od kelja, cikli, kupusu te umacima i juhama. Omiljen je začin za kruh i peciva, a daje finu aromu i slasticama s jabukama. Protiv nadutosti se priprema oparak koji potiče probavu. Pomaže i za poboljšanje apetita te osvježava dah.

Klinčić

Esencijalna ulja klinčića imaju snažna začinska, ali i ljekovita svojstva. Rabi se za ublažavanje zubobolje te umiruje želudac. Pupoljci klinčića se ručno beru a zatim se suše na suncu. Najbolji su cijeli jer u prahu brzo gube svojstva. Budući da su tvrdi teško ih je usitniti u mužaru, ali u mlincima za kavu ili sjemenke ih je lako pretvoriti u prah. Osim u slatkim jelima ukusan je dodatak divljači. Luk naboden klinčićima daje finu aromu umacima i juhama.

 

Kopar

Popržene sjemenke kopra drevni Rimljani i Egipćani stavljali su na kožu kako bi rane brže zacijelile, a danas se važan začin u narodnom ljekarstvu za poticanje apetita i probave te protiv nesanice. Bogat je mineralnim solima pa se koristi kao zamjena za sol, a preporučuje se i sportašima.

 

Korijandar

Začin koji se koristi u slatkim i slanim jelima blagotvorno djeluje na živčani sustav. Snažan je antiseptik, a koristi se i protiv želučanih te crijevnih tegoba. Azijci njime liječe bolesti zglobova i kostiju te kožne tegobe. Korijandar je omiljen sastojak začinske mješavine curry, a dodaje se narodnim jelima u kuhinjama diljem svijeta.

Kurkuma

Kurkuma je omiljena na Dalekom i Bliskom istoku zbog svojeg blagog, pomalo toplog i zemljastog okusa, nalik na papar i đumbir s podtonovima ljutog i gorkog. Destilacijom se dobiva kurkumino ulje. Djeluje antiseptički, potiče probavu, a u narodnoj medicini pomaže protiv žutice i žučnih kamenaca.

punkufer.dnevnik.hr