Pripazite, pojavila se 'mišja groznica'

mišija groznica, epidemija, broj oboljelih, glodavci, mišija groznica, epidemija
Svake godine ima oboljelih, a bolest se povremeno pojavljuje ciklički u epidemijama, tj. registrira se povećan broj oboljelih, kao što je bilo 1995., 2002. i 2012. I ove godine primili smo prijave o oboljelima iz poznatih endemskih prirodnih žarišta u Hrvatskoj

- Gorskog kotara, Plitvica, okolice Zagreba, uključujući Sljeme, i iz nekih dijelova Slavonije, što zasad nije neuobičajeno u odnosu na prethodne epidemijske godine - ističe dr. med. Iva Pem Novosel, specijalistica epidemiologije iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše agencija VLM .

Čovjek se može zaraziti pri neposrednom ili posrednom kontaktu s izlučevinama inficiranih glodavaca (mokraća, izmet, slina), posebice udišući prašinu ili aerosol koji sadrže uzročnike. Bolest se ne prenosi s čovjeka na čovjeka. - Čovjek se može zaraziti i kada inficirana izlučevina glodavca dođe u kontakt s oštećenom kožom, sluznicom oka, nosa i usta.

Zaraziti se može i u zatvorenim prostorima u kojima mogu boraviti glodavci i gdje može biti velika koncentracija virusa u prašini (podrumske prostorije, garaže, tavani, ostave) - upozorava doktorica Pem Novosel.

Iz HZJZ-a savjetuju preventivne mjere kako ne bi došlo do epidemije: prostore u kojima se boravi treba stalno čistiti, za smanjivanje populacije glodavaca treba koristiti klopke i otrov, sve rupe na kućama treba zatvoriti te odlagališta koja mogu poslužiti glodavcima za sklonište udaljiti najmanje 50 m od kuće. Smeće treba držati u zatvorenim kontejnerima. Hranu i vodu za ljude i životinje treba držati zatvorenu.

Pri čišćenju prostora za koje se sumnja da su u njima boravili glodavci potrebno je površine posuti dezinficijensima i očistiti vlažnom krpom bez podizanja prašine. Pri tome treba koristiti masku za nos i usta te rukavice.

Travu ili grmlje koje je do 50 m od kuće treba redovito šišati i očistiti. Plodove ubrane u prirodi koji se jedu sirovi treba dobro oprati tekućom vodom.