Epidemija gripe stigla i u BiH, stručnjaci izdali upozorenja
Tisuće ljudi oboljele su od gripe u BiH, a glavni val, ako je suditi po najavama i priopćenjima instituta, tek je stigao i harat će još najmanje dva tjedna. S obzirom na to da je u RS-u zabilježena srednja aktivnost bolesti sličnih gripi, pojava se kvalificira kao epidemija, piše Večernji list BiH.
Za razliku od Hrvatske gdje je, po službenim podacima, devet umrlih od gripe, u BiH je zasad preminula jedna osoba. Situacija još nije dramatična, međutim, stalno se prati, i to na prostoru čitave zemlje. Tako je u bh. bolnice izuzetno teško ući. Ako se i pusti nekog od članova obitelji pacijenta, to se dopušta na eventualno jednu minutu, a bez maske nema ulazaka kako ne bi došlo do neželjenih posljedica. Puni su i domovi zdravlja, a liječnik iz jednog u zapadnoj Hercegovini kaže nam da se lakši bolesnik može zaraziti i u domu zdravlja, a prethodno drugima smanjiti izglede za brže ozdravljenje.
Procjena stanja
- Ni jednog pacijenta nikad nećemo odbiti, međutim, treba raditi na edukaciji pacijenata, ali i kolega liječnika. Ne može se uvijek ići po redu niti se smije ići po pozivu zbog nekoga, mora se ići prema hitnosti. Osobno, primam pacijente onako kako se oni prijave na recepciji. Međutim, puno puta napustim prostoriju i pogledam hodnik da vidim ima li itko kome je jako loše. Liječnik sam i moram znati procijeniti. S druge strane, imamo pacijenata koji dođu zbog sitnice i onda pokupe sve moguće zaraze od težih bolesnika. Pa je liječenje višestruko teže. Upozorava se na takve stvari godinama, radi se o svojevrsnoj reorganizaciji u zdravstvu, ali kod nas to još nije na takvoj razini da se takve stvari bolje organiziraju - govori nam liječnik. Što se tiče virusa tipa A, Zavod za javno zdravstvo FBiH potvrdio je 21 slučaj.
Raste broj oboljelih
- Registriran je trend rasta broja oboljelih. Od ukupnog broja laboratorijski potvrđenih slučajeva gripe, od 21 oboljelog, kod 13 slučajeva potvrđen je podtip H3N2, a osam podtip H1N1 - potvrdili su iz Zavoda.
H1N1 od pandemije 2009./2010. cirkulira svake godine i smatra se sezonskim sojem koji uzrokuje sezonsku gripu. Upozorenje je poslao i Institut za zdravlje i sigurnost hrane. - Osobe koje imaju simptome gripe bez komplikacija i pogoršanja simptoma osnovne bolesti kod kroničnih bolesnika, trebaju ostati kod kuće i liječiti se simptomatski - snižavanjem temperature lijekovima (paracetamol, ibuprofen), odmorom i ležanjem, unosom dovoljno tekućine poput čajeva, prirodnih sokova, kompota, juha, provedbom osobne higijene i opće higijenske mjere u okolini, poput higijenskog održavanja prostora u kojem se boravi, uz ugodnu temperaturu prostorija ili češćim provjetravanjem. Gripa se ne liječi antibioticima i ne treba ih uzimati bez preporuke liječnika - kazali su iz Službe za epidemiologiju Instituta.•