Zimnica pečat vašeg sopstvenog kulinarskog umijeća

jesen, zdravlje, plastične vrećice, povrće, vijek trajanja, djeca, povrće, učenje, voće, povrće, hladnjak, hormon ethrel, voće i povrće, izbjeljivanje, zubi, voće i povrće, voće, voće i povrće, Svježe voće, pesticidi, voće i povrće, hidratizacija, voda, voće i povrće, zimnica, kvaliteta voća i povrća, c vitamin, spravljanje zimnice, kancerogene tvari, teški metali, zagađenost, voće i povrće, povrće, ishrana, način ishrane, pravilna ishrana, dijeta, namirnice, svaki dan, pesticidi, voće i povrće, pranje, sezonske namirnice, nesezonska hrana, osobe s invaliditetom, farmeri, voće, povrće, životni vijek, istraživanje, voće i povrće, pranje, voće i povrće, pranje, zdravlje, voće i povrće, svježina
Tijekom zimskih mjeseci oskudijevamo svježim namirnicama, stoga je zimnica prava blagodat! Pravilo oko kojeg će se složiti svaka domaćica jest da je za dobru zimnicu važna kvaliteta voća i povrća, dobra ambalaža i suho mjesto na kojem se ona čuva.

Za početak, sve staklenke i boce, kao i gumeni prsteni trebali bi se pregledati kako ne bi bili oštećeni, a da bi se hrana kvalitetno pohranila i važni sastojci poput C vitamina očuvali. Već u početnoj fazi za pranje i držanje voća ili povrća treba upotrebljavati porculansko ili plastično posuđe, a za rezanje noževe od nehrđajućeg čelika. Također, ne treba zaboraviti ni na čiste kuhinjske krpe i pribor koji se koristi za spravljanje zimnice.

Povrće i voće koje se želi kiseliti mora biti zdravo, neoštećeno, čisto i ne prezrelo. Jako zrelo voće upotrebljava se za spremanje soka, a čvršće za pripremanje kompota. Što se recepata tiče, najbolje je savjet potražiti od naših baka ili zaviriti u neku staru kuharicu i ukusna zimnica koja nosi pečat osobnog umijeća neće izostati.