Zašto su komentari na internetu zlobni i frustrirani?
Jedan od važnih razloga zašto je to tako jeste upravo to - imaju vremena za pripremu terena, skrivaju se iza ekrana, imaju svoj internet alter ego i ne moraju "žrtvi" pogledati u oči. Također, često napadaju one o kojima znaju puno, a oni o "napadačima" ne znaju ništa, niti se mogu adekvatno braniti.
S druge strane, profesor novinarske etike u Washingtonu, Edward Waserman dio krivice za društvenu jadikovku prebacuje i na medije. Mainstream mediji su se obogatili na tome što su učili ljude kako pogrešno komunicirati, dodaje on.
Valja istaći i moć neverbalne komunikacije koja se odvija spontano i na podsvjesnom nivou tijekom verbalnog razgovora i koju nikako ne možemo iskusiti online.
Pozitivna strana cijele priče
S druge strane, možda bi se društvo kao takvo trebalo više baviti pozitivnim stranama stvaranja "novog društva". Pojavom interneta dolazi do jačanja individualizacije i potiskivanja nametanja mišljenja kolektiva. Više nije potrebno da svi isto razmišljamo kako bismo bili dio određene građanske akcije, prenose nezavisne.com.