Cijene goriva u BiH rastu, ali i broj automobila
Prema podacima Auto-moto kluba (BIHAMK), 2003. godine bilo je registriranih 646 658 automobila, što znači da je ta cifra do danas povećana za trećinu. Građani se sve više motoriziraju, što znači da ih pretjerano ne brinu neprestana poskupljenja naftnih derivata.
"Prosječna starost domaćeg voznog parka približava se drugom desetljeću. Država nema instrumentarij da dođemo do novog vozila, pa smo prinuđeni da vozimo automobil naših djedova", navodi Bogo Hadžić, direktor Direkcije za homologaciju i certifikaciju vozila pri Institutu za privredni inženjering u Zenici.
Diplomirani inženjer prometa i ovlašteni sudski vještak za promet BiH Ševal Kovačević rekao je da po stupnju motorizacije BiH ne zaostaje mnogo za Zapadom, jer na primjer u Njemačkoj na 81 milion stanovnika dolazi 42 miliona automobila.
"Problem je, međutim, što povećanje broja automobila kod nas uopće ne prati i određena putna infrastruktura", naveo je Kovačević.
Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje sigurnosti prometa Republike Srpske, rekao je da prema svim drugim parametrima, kada su automobili u pitanju, godinama zaostajemo.
Pripadnici Uprave policije Federacije BiH prošle godine zbog tehničke neispravnosti iz prometa su isključili 4 205 vozila (više za 7,9 odsto nego 2009), a njihove kolege iz Srpske 9 406 automobila.
srna