Kardinal Puljić nakon susreta s Papom: Teško onome kome drugi kroje kapu

misa, Kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, izbori, Kardinal Vinko Puljić, Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, BIH, Vinko Puljić, nadbiskupija, Sarajevo, deložacija, krizma, Kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, travanjski paket, Kardinal Vinko Puljić, BIH, Kardinal Vinko Puljić, Hrvati u BIH, bosanska posavina, Kardinal Vinko Puljić, Sveta misa, Kardinal Vinko Puljić, paoča, vrhbosanska nadbiskupija, Hrvati u BIH, Kardinal Vinko Puljić, vrhbosanska nadbiskupija, Ratko Perić, polnoćka, Kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, Božić, polnoćka, Kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, BIH, Hrvati u BIH, Dobar loš zao emisija, Mario Vrankić, Kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, Uskrs, Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, Kardinal Vinko Puljić, blagdan svi sveti, Svi sveti, Dan mrtvih, kardinal puljić, vrhbos

Ugodan susret počeo je sjećanjem na pohod pape Franje u Sarajevo. Kardinal je medijima prenio da je Papi stalo do opstanka Hrvata i Katoličke crkve u BiH, piše Dnevni avaz.

Jasan stav

- Prevažno je zauzeti jasan stav. Ne smije biti kupoprodajnog „mi ćemo vama dati", nego, jednostavno, ostvariti uvjete da smo jednaki i kao građani BiH i kao narod koji je konstitutivan - kaže kardinal.

Kardinal Puljić ističe da položaj katolika ovisi o položaju Hrvata u BiH.

- Kako nije uspostavljena jednakopravnost, onda se ne ide u izgradnju pravednog mira i vraćanja povjerenja. To se očituje na mnogo razina: u administraciji, kao što je dobivanje dozvola gradnje, zapošljavanje u državnim firmama... Posebno je nepovjerenje kod biranja svojih predstavnika. Svaki bi narod htio da sam bira svoje predstavnike u vlasti, a ne da većina manjini bira predstavnike. To onda ruši povjerenje u izgradnju ove zemlje koja nam je zajednička. Jako je uvredljivo kada vlast, da bi tobože utješila reakcije, govori kako će „im dati to ili to" - kaže kardinal.

Ne želi nabrajati sve probleme s kojima se suočavaju Hrvati, jer bi to, kaže, stvaralo negativnu klimu u javnosti.

- Spomenut ću nekoliko stvari. Franjevci žele obnoviti svoju zgradu u Sarajevu, na Kovačićima, i tu imamo jako ružnu opstrukciju. Tražim dozvolu u Goraždu za gradnju male crkve, jer su našu srušili nakon Drugog svjetskog rata i oduzeli zemlju, na njoj napravili županijsku zgradu. Već šest godina nemam nikakvih pozitivnih rješenja. Dapače, Općina ne odgovara na moje dopise.

U Zvorniku su oduzeli našu zemlju, tražimo da nam dodijele lokaciju da napravimo kapelu za tamošnje katolike, ali Općina ne odgovara. Pitam se gdje mi živimo. Ovo je samo mali dio gdje osjetimo da nema jednakih prava - navodi kardinal Puljić.

Politička igra

A načelo jednakopravnosti, kaže, jednostavno je - ono što imaju dva naroda, treba imati i treći konstitutivni. Počevši od političke jednakopravnosti do pravne i svake druge. Svjestan da se iza svega kriju politika i političari, kardinal otvoreno kaže:

- Da su naši političari - kažem naši, jer ne gledam samo nacionalne nego sve koji grade ovu zemlju - sposobni da se dogovore, ne bi nam stranci krojili kapu. Teško onom komu drugi kapu kroji. Problem je što se u toj političkoj igri ide za tim tko će imati više nad drugim.

Tako se ne gradi zemlja i država, nego se samo urušava. Stati ukraj kriminalu i korupciji Kardinal ističe da bi bilo pretenciozno da drži lekcije političarima. Ali, kao građanin očekuje odgovornost prema svakom čovjeku.

- Crkva svoje čini koliko može, ali ona ne smije i ne može uzeti ulogu države i politike. Ali, treba tražiti zajednička rješenja, uvijek smo otvoreni za dijalog i svjedočenje ljubavi prema čovjeku i ovoj zemlji, gdje smo jedino kod kuće. Valja napokon stati u kriminalu i korupciji. Potrebna je vladavina pravednih zakona i zaštita svakog čovjeka i njegovog dostojanstva - potcrtava kardinal Puljić.