Ekološka bomba prijeti srednjoj Bosni!?

plinovod
Šteta u ovom višemilijunskom iznosu ogleda se u loše izvedenim radovima na gradnji plinovoda Zenica - Travnik, kao i u izgubljenoj dobiti bh. kompanije. Naime, ''BH-Gas'' će morati izvršiti velike sanacijske radove da bi plinovod bio doveden u funkcionalno stanje.

Plinovod trenutno ne može i ne smije niko koristiti. Okolina oko ovog plinovoda gdje su izvršeni radovi dosta je uništena, a, prema fotografijama, izlazila je nedozvoljena i opasna crvena masa iz cijevi pa postoje strahovanja i od mogućeg ekološkog incidenta, pa čak i katastrofe, javlja Dnevni avaz.

Kako je potvrđeno, nadležni organi za ovaj plinovod, koji je završen 2013. godine, ne mogu izdati uporabnu dozvolu dok su inspekcijski organi već odavno naredili da se on ne smije puštati u funkciju jer ne zadovoljava standarde. Radovi nisu izvedeni u skladu s dokumentacijom.

Konzorcij je, naime, u siječnju 2012. godine potpisao ugovor o izgradnji plinovoda vrijedan 40 milijuna KM. Ugovor je, međutim, raskinut u ožujku 2014. godine zbog toga što su predstavnici konzorcija napuštali gradilište te nedostataka u izvođenju radova. Naknadno, svi pokušaji da se spor riješi mirnim putem propali su.

Nakon toga je konzorcij tužio "BH-Gas" za iznos od 5,6 milijuna KM.

- Poslije duže analize i pripreme podnijeli smo protutužbu. Zaključili smo da je naš klijent "BH-Gas" teško oštećen te da stalno gubi dobit koju je mogao ostvariti da je plinovod kvalitetno i pravovremeno napravljen. Cijenimo i da su javni i privredni subjekti u FBiH oštećeni jer se plinovod ne može koristiti, a u njega je uložen javni novac - rekao nam je Ademović, koji je, zajedno s odvjetnikom Almirom Gagulom, podnositelj protutužbe.

Mnogi građani, preko čije je imovine prošao plinovod, tuže "BH-Gas" zbog načina na koji je to izvršeno.

"BH-Gas" je nakon raskida ugovora dva puta pokušao protestirati na garanciju za dobro izvršenje posla u visini od 2,4 milijuna KM, ali zagrebački sudovi su izdali privremene mjere zabrane isplate garancije.

- To je veoma simptomatično, do mjere da sumnjam u pristrasnost postupajućih sudova. U prvom slučaju ova mjera je izdana od nenadležnog suda - istaknuo je Ademović.

Privredno društvo BH-Gas d.o.o. Sarajevo Arbitražnom sudu Vanjskotrgovinske komore BiH podnijelo je kontratužbu protiv konzorcija firmi Monter strojarske montaže d.d. Zagreb i GP Put d.d. Sarajevo, izvođača radova na projektu "Gasifikacija Srednjobosanske županije".

BH-Gas kontratužbom traži naknadu štete, u iznosu većem od 12 milijun KM, zbog loše izvedenih radova na plinovodu, te naknadu izgubljene dobiti društva, priopćeno je iz ove kompanije.

BH-Gas je kontratužbu podnio nakon raskida ugovora i neuspjelih pregovora sa izvođačem radova o mirnom rješenju spora. Konzorcij hrvatske firme Monter strojarske montaže d.d. Zagreb i GP Put d.d. Sarajevo, u siječnju 2012. godine potpisao je Ugovor o gasifikaciji Srednjobosanske županije - izgradnja plinovoda, vrijedan više od 40 milijuna KM. Ugovor je raskinut u ožujku 2014. godine zbog napuštanja gradilišta od predstavnika Konzorcija, te nedostataka u izvođenju radova.

"Uprava BH-Gasa d.o.o. Sarajevo na čelu sa direktorom Mirzom Sendijarevićem, na ovaj način nastavlja aktivnosti s ciljem zaštite imovine Federacije BiH. Uprava je u protekle dvije i po godine poduzela niz aktivnosti usmjerenih na rješavanje nagomilanih problema u ovom poduzeću, s ciljem stabilizacije njegovog poslovanja, zaštite radnih mjesta uposlenika u društvu BH-Gas d.o.o. Sarajevo, te zaštite javnih interesa i javnih sredstva Federacije BiH", navodi se u priopćenju.