STUDIJA POKAZALA Izloženost koronavirusu u zrakoplovima vrlo niska
Opasnost od izloženosti koronavirusu u zrakoplovima vrlo je niska, pokazala je u četvrtak objavljena studija američkog Ministarstva obrane, što je pozitivan znak za industriju avioprijevoza, teško pogođenu posljedicama pandemije covida-19 na zračni promet.
Prema toj studiji, provedenoj u zrakoplovima Boeing 777 i 767 United Airlinesa, za putnika s maskom opasnost od plutajućih čestica u području dišnih putova iznosi u prosjeku 0,003 posto, i to u punom zrakoplovu.
Studija je predvidjela uvjete u kojima je samo jedna osoba u zrakoplovu zaražena i ne uzimajući u obzir moguća kretanja putnika po kabini.
Utvrdila je da maske pomažu minimalizirati izloženost zarazi kada netko kašlje, čak i u susjednim sjedalima. Zahvaljujući brzoj cirkulaciji zraka, silazno usmjerenoj ventilaciji i sustavima filtriranja, oko 99,99 posto čestica unutar šest minuta profiltrira se van iz kabine.
"Ovi podaci znače da nema gotovo nikakve šanse da u zrakoplovu Uniteda budete izloženi riziku od zaraze covidom-19, čak i ako je vaš let pun", izjavio je direktor službe za korisnike Uniteda Toby Enqvist.
Studija nadalje procjenjuje da bi, za izloženost zaraznoj razini virusa, putnik morao u avionu provesti 54 sata, zajedno sa zaraženom osobom.
Šestomjesečno istraživanje uključivalo je 300 provedenih testova na 38 sati leta i 45 sati zemaljskog testiranja. Temeljilo se na raspršivanju čestica veličine novog koronavirusa po čitavoj kabini, opremljenoj senzorima umjesto ljudi, prenosi N1.