Pregovori Ukrajine i Rusije bez Putina i Trumpa, vojnici se nadaju miru

Pregovori o mogućem kraju rata u Ukrajini danas će se održati u Turskoj. Zelenski je krenuo za Istanbul, no tamo neće biti, kako je najavljeno, ni Putina ni Trumpa.
Naime, Kremlj je jučer otkrio članove izaslanstva koji će sudjelovati na izravnim pregovorima s Ukrajinom, ali među njima se ne spominje predsjednik Vladimir Putin.
Rusko izaslanstvo predvodit će savjetnik predsjednika Vladimir Medinski, a u njemu će biti i zamjenik ministra vanjskih poslova Mihail Galužin i zamjenik ministra obrane Aleksandar Fomin, po popisu koji je objavio Kremlj.
Kremlj objavio tko ide u Tursku, nema Putina
Kremlj je u srijedu otkrio članove izaslanstva koji će u četvrtak u Istanbulu sudjelovati na izravnim pregovorima s Ukrajinom, ali među njima se ne spominje predsjednik Vladimir Putin, prenosi Jutarnji.
Rusko izaslanstvo predvodit će savjetnik predsjednika Vladimir Medinski, a u njemu će biti i zamjenik ministra vanjskih poslova Mihail Galužin i zamjenik ministra obrane Aleksandar Fomin, po popisu koji je objavio Kremlj.
Pregovori o mogućem kraju rata u Ukrajini zakazani su za četvrtak u Turskoj. No već danima traju špekulacije o tome tko će sjediti za stolom.
Na izravne pregovore između Rusije i Ukrajine u najvećem turskom gradu "bez preduvjeta" pozvao je upravo Putin, a potom je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij najavio da će doći osobno i izrazio očekivanje da dođe i ruski predsjednik.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je ranije u srijedu da ostavlja sve opcije otvorenima do zadnjeg trenutka kada se radi o tome hoće li otputovati na eventualni sastanak. No on je u Istanbul trebao doći samo u slučaju da tamo bude i Putin.
Rekao je da će državni tajnik Marco Rubio definitivno biti u Turskoj, a Bijela kuća je kazala da će mu se pridružiti i posebni izaslanici Steve Witkoff i Keith Kellogg.
Visoki ukrajinski dužnosnik kasno u srijedu objavio je da je Zelenskij na putu u Tursku.
"Na putu smo", rekao je za Reuters dužnosnik koji je želio ostati neimenovan.
On je Rekao da je ukrajinski predsjednik na putu za Ankaru gdje bi se u četvrtak trebao sastati s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Ni Trump ne ide u Tursku
Američki predsjednik Donald Trump ne ide u Tursku kako bi sudjelovao na rusko-ukrajinskim pregovorima u četvrtak, rekao je u srijedu američki dužnosnik.
On je to izjavio nakon što je Kremlj objavio popis ruskog izaslanstva na pregovorima koji ne uključuje predsjednika Vladimira Putina.
Trump je ranije u srijedu rekao da je moguće da će otputovati u Istanbul ako će tamo biti Putin.
Američka strana najavila je da će u njihovom izaslanstvu biti državni tajnik Marco Rubio i posebni izaslanici Steve Witkoff i Keith Kellogg.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ranije je najavio da će otputovati u Istanbul gdje će, kako je rekao, čekati ruskog kolegu Vladimira Putina.
Ukrajinski je dužnosnik kasno u srijedu objavio da je Zelenskij na putu za Ankaru gdje bi se u četvrtak trebao sastati s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Vojnici se nadaju miru
Ukrajinski vojnici na prvoj crti nadaju se pregovorima s Rusijom, piše BBC u svojoj reportaži. Kako pišu, posljednjih mjeseci vode za obranu Pokrovska – strateški važne prometne točke u regiji Donjeck, a njihovi reporteri svjedočili su im na prvoj fronti, gdje su razgovarali s nekim ukrajinskim vojnicima.
Iako su brojni vojnici na prvoj liniji bojišnice do sada više puta svjedočili kako se nada u primirje brzo pretvara u razočaranje, ovaj tjedan među ukrajinskim snagama ipak vlada oprezni optimizam.
Razlog su sve intenzivniji diplomatski napori SAD-a, Europe, Turske i drugih aktera, koji su prvi put nakon tri godine doveli do izravnih razgovora između Rusije i Ukrajine.
"Mislim da bi se nešto moglo dogoditi, jer je ovaj put Rusija bila ta koja je prva pogurala ove pregovore. Od 2022. su odbijali bilo kakav kontakt", Rekao je za BBC jedan ukrajinski časnik s pozivnim znakom "Kozak".
"Želim vjerovati da bi ovo mogao biti početak kraja rata."
Ipak, Kozak ističe da optimizam ne dolazi samo iz političkih kuloara, već i s terena:
"Sada vidimo rezultate. Uspješno smo uništili njihove pozadinske položaje i logističke pravce. Rusija više nema onu snagu koju je imala na početku invazije. Zato vjerujem da se nešto mora promijeniti."
U ratu koji traje već više od dvije godine, svaka naznaka napretka – koliko god krhka bila – donosi tračak nade ljudima iscrpljenima razaranjem, gubicima i neizvjesnošću.
Yurii (37) je nekad radio u tehnološkoj tvrtki. Danas, dvije godine nakon početka ruske invazije, sjedi u improviziranom zapovjednom centru ukrajinske vojske, promatra neprijateljske pokrete i računa koordinate za topničke udare.
"Moraju početi razgovarati. Rusija i Ukrajina. Mi vojnici, mi želimo da ovaj rat završi. Ali treba biti iskren — ne možemo ga mi zaustaviti, jer ga mi nismo ni započeli," kaže Yurii za BBC.
Novinari su ga pitali što kaže na sve glasnije prijedloge sa Zapada da Ukrajina možda mora pristati na teritorijalne ustupke kako bi se postigao mir.
"To boli", iskreno priznaje Yurii. "I ja želim kući. Moja kći ima osam godina. Strašno mi nedostaje. Ali moramo biti jaki. Ne vjerujem da bi se rat završio kad bismo im dali dio teritorija. Za dvije godine bi se vratili i sve bi počelo ispočetka."
Sličan stav ima i Kozak: "Tko nije bio ovdje, tko nije vidio što je ruska agresija, lako iz fotelje kaže – dajte im zemlju pa će biti mir. Ali oni nikad neće razumjeti koliko smo braće i prijatelja izgubili. Ne smijemo im dati ni metar!"