Arsenalu derbi, Chelsea pao na Goodisonu

Engleska liga, Liverpool, Arsenal

ottenham je na gostovanju u Wolverhamptonu doživio drugi ovosezonski poraz od istoimene momčadi, a na vrhu ljestvice bodovna razlika između Chelseaja i Manchester Uniteda smanjena je na samo jedan jedini bod nakon što je londonska momčad poražena na Goodison Parku.

Dva poraza od izravnih kandidata za naslov prvaka ipak nisu slomili duh Arsenalovih nogometaša, koji su u derbiju s Liverpoolom slavili s minimalnih 1:0, učvrstili svoj status na premierligaškoj ljestvici te smanjili zaostatak u odnosu na vodeći dvojac. Nakon prilično dosadnog prvog poluvremena, obje su momčadi pokazale puno više u nastavku, a više su uspjeha imali Topnici i pogotkom Aboua Diabyja riješili utakmicu.

Početkom nastavka po priliku s obje strane propustili su David N'Gog i Tomas Rosicky, a svoju inicijativu sredinom drugog dijela Arsenal je kapitalizirao pogotkom u 72. minuti. Rosicky je ubacio s desne strane i pronašao Diabyja, a ovaj glavom pogodio mrežu Pepea Reine.

Liverpool je u posljednjim sekundama utakmice imao priliku spasiti bod, no slobodan udarac Stevena Gerrarda zapeo je u živom zidu, i to prema svemu sudeći na ruci Cesca Fabregasa. Svi protesti Redsa bili su bez ploda, sudac je odsvirao kraj utakmice.

Premda su mnoge oči večeras bile usmjerene ka stadionu Emirates, gdje su snage odmjerili Arsenal i Liverpool, najveća priča 26. kola Premier lige je poraz Chelseaja na Goodison Parku. Londonska je momčad naletjela na tvrd orah i kapitulirala pred odlučnim i večeras iznimno dobrim Evertonom, no za utjehu će im ostati činjenica da su usprkos gubitku bodova i dalje vodeća momčad lige.

Sve je krenulo po planu za goste sa Stamford Bridgea, koji su u 17. minuti nakon asistencije Didiera Drogbe za Florenta Maloudu poveli s 1:0. Činilo se kako lider prvenstva ide ka još jednoj rutinskoj pobjedi, no domaćin se nije namjeravao predati.

Dočekali su priliku iz slobodnog udarca, kojeg je izveo Landon Donovan, a glavom u mrežu proslijedio Louis Saha. Francuz je mogao postati herojem već u posljednjoj minuti prvoga dijela kada je izborio jedanaesterac i potom ga odlučio izvesti, no njegovu je namjeru pročitao Čech i spasio mrežu gostiju. Svoju zadovoljštinu Saha je ipak dobio 15 minuta prije kraja, kada je iskoristio krivu procjenu Johna Terryja i Evertonu donio zasluženo vodstvo, koje se na kraju pokazalo dovoljnim za vrijedna tri boda.

Manchester United je na Villa Parku više od dvije trećine utakmice igrao s igračem manje i usprkos tome potpuno nadigrao Aston Villu, no na kraju se morao zadovoljiti samo bodom. Aktualni prvak od samog je početka utakmice pokrenuo ofenzivu prema vratima Brada Friedela, ali se u 19. minuti našao u rezultatskom zaostatku nakon što je Carlos Cuellar glavom prebacio Edwina van der Sara.

Vodstvo Ville trajalo je samo četiri minute, a tada se nakon oštrog ubačaja Ryana Giggsa lopta odbila od Jamesa Collinsa i odsjela iza leđa nemoćnog domaćeg vratara. United se brzo vratio u utakmicu, ali je već u 29. minuti ostao s desetoricom. Grub prekršaj Nanija s dvije noge glavni je sudac "nagradio" izravnim crvenim kartonom.

Brojčana inferiornost nije se očitovala i na travnjaku, gdje je United i nakon isključenja dominirao i stvarao prilike, a ponovno je najviše opasnosti dolazilo od Waynea Rooneyja, kojeg je u nekoliko navrata odličnim obranama zaustavio Brad Friedel i nogometašima iz Birminghama spasio bod.

Za zanimljiv se sastav večeras odlučio Harry Redknapp, koji je u Wolverhamptonu od hrvatskih reprezentativaca na travnjak poslao samo Niku Kranjčara, a Luku Modrića i Vedrana Ćorluku ostavio na klupi. Čak i kada je mijenjao, promijenio je Hrvata za Hrvata, pa je Modrić u 72. minuti zamijenio Kranjčara, koji je bio solidan i propustio jednu od izglednijih prilika Spursa.

Izmijenjeni sastav Spursa nije se znao nositi s nadahnutim i raspoloženim Vukovima, koji su pogotkom Davida Jonesa došli do super vrijednih bodova. Redknappova momčad po drugi je put ove sezone ostala bez bodova u srazu s istim suparnikom i propustila priliku vratiti se na četvrto mjesto.

Blackburn je na Ewood Parku svladao Hull City s minimalnih 1:0, a za pogodak odluke zaslužan je Martin Olsson, čiji se udarac od noge vratara gostiju Myhilla odbio u mrežu.

Nikola Kalinić ponovno je dobio priliku od prve minute i ostao na travnjaku sve do sudačke nadoknade, kada je kao dio taktičke izmjene s ciljem čuvanja prednosti zamijenjen Reidom.

Bodove velike kao kuća osvojio je i West Ham pobjedom nad Birminghamom te pobjegao iz zone ispadanja. Prvi je pogodak djelo Alessandra Diamantija u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, a pobjedu je potvrdio Carlton Cole u 67. minuti.