Fra Mario Knezović: Kakvu Crkvu (ne)vole mladi
se ljubav ne omeđuje godinama. Mladi su ga voljeli jer su se osjećali voljenima. U anketi među mladima bijaše postavljeno pitanje: „Kakve vam se želje bude kad vidite Ivana Pavla II.?" Jedan je mladić odgovorio: „Budi mi se želja da ga zagrlim i kažem, samo naprijed, generacijo moja". Papin nam primjer svima otvara oči kako se samo s ljubavlju možemo približiti onima koje želimo imati kao nadu i budućnost Crkve i svijeta. Stoga crkveni pastiri i vjeroučitelji samo od sadržaja uokvirena ljubavlju mogu očekivati plodove. Treba umaći uhodanim obrascima po kojima mlade neprestano uspoređujemo s prethodnim naraštajima i svojim vremenom. Nemojmo od mladih praviti preslik svoga vremena, nego im u otvorenosti čitanja znakova sadašnjega trenutka znajmo ponuditi viziju koja je u njihovo vrijeme ostvariva. Mladi vole Crkvu koja je puna ljubavi, dosljedna, otvorena, strpljiva i osjetljiva na društvena gibanja.
Mladi traže odgovore i treba im ih ponuditi, ali ne treba se osjećati posramljenim ako nemamo odgovore na sva pitanja. Pastir Crkve ne mora sve znati, ali mora svakoga i bez razlike ljubiti. Crkva ne smije zauzeti poziciju glavnoga kritičara mladih, što ponekad čini, nego treba biti prva koja će mladima, ma kakvi bili, otvoriti vrata i pomoći im da dođu do: „Idi i ne griješi više...". Ništa se ne će promijeniti potrošenim parolama koje često čujemo od naših pastira, da su mladi naša nada, naša budućnost, naša prilika, a istodobno zabijamo glavu u pijesak pred njihovim potrebama, koje su i njih u brzini društvenih promjena zatekle. Mladi su nada Crkve i treba im pružiti priliku uz riječi: Ne boj se, ti to možeš! Isus u trenutcima u kojima poziva svoje sljedbenike kaže: "Pođite za mnom". Taj ključ treba primijeniti u svim prilikama odnosa prema mladima. Previše ima upućivanja, savjetovanja, uputa, kritika, a sve je manje suputnika koji su spremni biti dio sudbine onih kojima želimo prenijeti određene vrjednote, napose kršćanske. Mladi ne trebaju samo smjerokaze, nego i one koji će ići pred njima i s njima te im tako svojim osobnim svjedočanstvom i iskustvom pomoći tražiti izvor i osmisliti cilj.
Drugima, to je barem nepobitno, svjedočanstvom najviše darujemo. U ovom kontekstu treba ukazati i na lošu naviku da se o mladima mnogo priča, ali se s njima malo razgovora. Njih treba čuti i osluhnuti njihove potrebe i strepnje. Za njih treba imati vremena, i to baš u vrijeme kad se često čuje uzrečica „nemam vremena". Znati mlade slušati pretpostavka je za znati im dati i dobar savjet da ga čuju i pokušavaju izvršiti. Mladima se u određenim situacijama više poručuje s onim što prešutimo, nego s onim što reknemo. Biti suputnik znači s njima proživljavati naše vrijeme, hrabriti ih na putu i stavljati ih pred ljestvicu dostižnih izazova te im nuditi uzore koje je teško prepoznati u liberalno-kapitalističkome društvu. Često čujemo kako mladi „žive u oblacima". To po sebi nije nedostatak nego vrlina koja se može u procesu zrenja preoblikovati u ostvarive životne ideale. Mladima ne treba ubijati snove, već im pomagati da pokoji san ostvare i uz našu pomoć.
medjugorje-info.com