Smišljeni udar na hrvatske političare iz Bosne

Marinko Čavara
... između hercegovačkih i bosanskih Hrvata. Kontinuirano isticanje hercegovačkih Hrvata kao ekstremnih, a bosanskih Hrvata kao „naivnih", „zavedenih", „prodanih" i „izdanih" ima za cilj unošenje nepovjerenja i u konačnici političku podjelu kako bi se ionako slabo hrvatsko političko biće u BiH podijelilo na pola, piše portal Dnevnik.ba.

Pri tome se nisu birala sredstva. Uporno ističući izmišljotinu kako Hrvati Hercegovine upražnjavaju sve funkcije, a da su Hrvati iz Bosne tek glasačka mašina, iz Sarajeva se pokušava raspiriti nepovjerenje unutar hrvatskog korpusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, nekoliko političara ne uklapa se u sliku. Među njima su istaknutiji Lidija Bradara i Marinko Čavara. Ovaj srednjobosanski dvojac predstavlja srednjobosanske Hrvate u federalnim institucijama, i kao takav je trn u oku bošnjačkim unitaristima.

Koliko smetaju, najbolje pokazuju medijske kampanje koje se periodično ponavljaju protiv Bradare i Čavare. Lidiju Bradaru se u više navrata pokušalo uvući u priču o prekomjernom zapošljavanju savjetnika u svom kabinetu. Iako se radi o trivijalnoj stvari, pored bezbroj ustavnih, sistemskih, reformskih, ekonomskih, institucionalnih i drugih problema, Bradarini savjetnici su dobili nesrazmjeran tretman u bošnjačkim medijima. Sve s ciljem diskreditacije iste.

Marinko Čavara s te strane nije mogao biti predmet zanimanja. No, sarajevski mediji u stanju su uvijek napraviti „skandal". Za razliku od Bradare koju neosnovano optužuju za višak savjetnika, Marinko Čavara je meta napada iz sasvim suprotnog razloga - zato što nema dovoljno savjetnika!

Dakle, bez obzira koliko tko ima savjetnika, za sarajevske medije će biti meta negativne medijske kampanje! Pri tome se upadljivo izbjegavaju pozabaviti brojem savjetnika bošnjačkih političara.

Što god učinili, hrvatski političari će biti krivi. Ipak, činjenica je da se hrvatski političari iz Bosne oduvijek nalaze pod većim pritiskom. Razlog je jednostavan - već njihovo postojanje smeta željenoj projekciji o „zanemarenim" Hrvatima iz Bosne koje iskorištavaju podli Hercegovci.

Kada bi se nekim slučajem uklonio istaknuti dvojac iz Federalnih institucija, navodni „razdor" između Hrvata Hercegovine i Bosne bi dobio i činjenično uporište.

Zato će se različiti pritisci nastaviti. U posljednjem takvom napadu, Marinko Čavara je optužen što kao Predsjednik Federacije nije „koordiniran" sa potpredsjednicima!

Kao i u slučaju Lidije Bradare, novinari svjesno zaboravljaju pročitati zakonske okvire u kojima ovi funkcioneri djeluju, što su njihova prava, a što njihove obaveze. Sve dok je tako, Čavara će biti meta napada - bilo da ima previše savjetnika, ili da nema ni jednog. Uvijek je kriv.

Kampanja protiv njih ustvari je udar na hrvatsko jedinstvo, koje, bez obzira na sva iskušenja, ipak opstaje.