Slučaj Glavaš: Pod istragom pet osoba

Riječ je o zastupniku HDSS-a u Saboru Ivanu Drmiću, direktoru "Osijek-koteksa" Dragi Tadiću i njegovoj supruzi Božici, splitskom poduzetniku Srećku Jurišiću i urednici u "Glasu Slavonije" Sanji Marketić.

Kriminalističkom obradom prikupljeni su dokazi da su osumnjičeni novcem pokušali Glavašu pribaviti oslobađajuću presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U realiziranju njihovog plana i prikupljanju nekoliko desetina tisuća eura bilo je uključeno i nekoliko osoba koja policiji još nisu poznata. Niko od optuženih i njihovih odvjetnika ne želi davati izjave za javnost jer, kako tvrde, nisu pismeno obaviješteni o provođenju istrage.

Uskok navodi da postoji sumnja da je Tadić tokom lipnja i srpnja u Zagrebu i Osijeku, s ciljem da dobiju povoljniju presudu Glavašu, organizirao i povezao ostale osumnjičene radi pronalaženja osoba koje bi mogle za novac uticati na suce ili im ponuditi novac.

Tadić i Jurišić su kontaktirali više osoba, zanimajući se za stanje predmeta. Tadić je zatim od jednog poduzetnika 15. lipnja u Zagrebu dobio 50.000 eura. Novac je preuzeo Jurišić kako bi ga dalje proslijedio za sada nepoznatoj osobi. Prema uputstvima Tadića, uz posredovanje njegove supruge Božice, 21. lipnja u jednom zagrebačkom kafiću organiziran je sastanak na kojem je Jurišić od Marketićeve i Drmića zatražio da do 23. lipnja prikupe 70.000 eura. Oni su na to pristali i prikupili po 35.000 eura.

Marketićeva i Drmić su novac predali Jurišiću, ali su u srpnju, pošto su saznali da su praćeni, sve prijavili policiji. Gotovo istovremeno sa tom prijavom u jednom zagrebačkom restoranu predsjedniku Vrhovnog suda prišao je jedan slavonski poduzetnik i raspitivao se o cijeni povoljne sudske presude Glavašu.

Vrhovni sud Hrvatske je 30. lipnja smanjio Glavašu kaznu sa 10 na osam godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih nad Srbima u Osijeku 1991. godine, čime je ona postala pravomoćna, što je osnovni preduvjet da bi bio upućen na izdržavanje kazne na teritoriju BiH.

Glavaš je u Hrvatskoj u svibnju ove godine pravomoćno osuđen na osam godina zatvora zbog ratnih zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine, a prošle godine u svibnju, nakon izricanja prvostupne presude, pobjegao je u BiH, zahvaljujući imunitetu zastupnika u Saboru.

srna