Eko Akcija: 'Nije zatvaranje prozora, nego evakuacija djece, trudnica starijih i osoba s respiratornim problemima'

deponija Uborak
Hercegovina.info

Nakon požara koji je izbio na deponiji Uborak kod Mostara, oglasila se Eko Akcija upozoravajući da zatvaranje prozora i izbjegavanje boravka na otvorenom nije dovoljno rješenje za stanovništvo koje živi u neposrednoj blizini deponije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz ove organizacije poručuju kako je potrebno razmotriti evakuaciju najugroženijih kategorija stanovništva iz naselja koja su izložena dimu.

"Rješenje nije zatvaranje prozora i izbjegavanje boravka na otvorenom, već evakuacija ugroženih kategorija stanovništva", naveli su iz Eko Akcije.

U objavi upozoravaju da zapaljenjem otpada nastaje niz iznimno toksičnih kemijskih spojeva.

"Zapaljenjem otpada nastaje niz izuzetno toksičnih kemijskih spojeva, između ostalog dolazi do stvaranja dioksina i furana koji mogu izazvati niz štetnih posljedica po zdravlje, uključujući i pojavu raka. Dioksini su među najštetnijim i najopasnijim kemikalijama koje su poznate čovječanstvu", naveli su.

Posebno su upozorili na rizik za djecu, starije osobe i osobe koje već imaju zdravstvene probleme povezane s dišnim sustavom.

"Mala djeca, starije osobe ili osobe s već postojećim problemima organa za disanje mogu biti osobito ranjive na neke od tih onečišćujućih tvari", istaknuli su iz Eko Akcije.

Građanima su uputili preporuku da se iz neposredno ugroženih naselja izmjeste djeca, starije osobe i trudnice.

"Požar na deponiji Uborak nije nikakva prirodna nepogoda, već direktna posljedica nebrige Gradske uprave Grada Mostara", poručili su iz Eko Akcije.

Za sada nema službenih informacija o eventualnim mjerama nadležnih službi prema stanovništvu okolnih naselja.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

Dodajte Hercegovina.info među omiljene izvore