'Ponosni smo jer smo dokazali istinu o ratu i generalu Gotovini'
I protiv Huseina
Roditelji su joj 1950-ih otišli u Kanadu (iz Brinja i Vratnika). Kaže da je pravu iskru osjetila kad je 1990-ih započeo rat. Studirala je međunarodne odnose, prijavila se za službu u UN-u i završila u Haagu. Radila je u tužiteljstvu i bila istražiteljica u procesu Miloševiću i Šešelju. Uz nju je, od 2001., kći Ivana (16). Još je Ana vezana uza slučaj Gotovina, a onda planira nastaviti posao u Kanadi.
– Zadovoljna sam jer smo dokazali istinu o ratu i generalu Gotovini, ponosna sam i optimistična – kaže Ana. Uz nju Diana Juricevic, još jedna Kanađanka kojoj su roditelji Hrvati (iz Omiša i Pule). U timu je radila kao odvjetnica usredotočena na tzv. presedane, analize i pronalazila je sve boljke protivničke tužiteljske strane. – Da smo dobro obavili posao vidjelo se posljednjih dana, tužitelji su izgledali – rastureno, zadovoljna je Diana. Poslije ovoga odlazi na Posebni sud u Kambodžu, piše večernji list.
Greg Kehoe, američki superodvjetnik, uz Mišetića glavna je osovina procesa. Bio je američki istražitelj u Iraku i savjetnik tužitelja u procesu Sadamu Huseinu. Radio je i u Haagu, kao tužitelj. Kada je Gotovinin tim okupio Kehoea, pa kanadskog profesora Payama Akhavana, koji su bili u timu haaških tužitelja, protivničkoj se strani steglo srce.
– Bio je ovo naporan predmet, ali važno je da smo dokazali istinu – sretan je Kehoe. Rođeni je Njujorčanin. Irac, ima ured u Tampi na Floridi. Ondje rade i njegova dva asistenta, mladi Mike Stanton i Sean Cronnin. Amerikancima je sudjelovanje u svjetski poznatom procesu životni san, a “momci su bili fantastični”, rekao je.
“Popravljali” hrvatski
U Markačevu timu, stol do Gotovininih, isto ozračje. I oni imaju Kanađane i Amerikance. Glavni je branitelj Goran Mikuličić, koji je u završnoj riječi šokirao suce stavom da se mogu proglasiti nenadležnim za suđenje poslije 8. kolovoza 1995. i da odbace nakaradan “udruženi zločinački pothvat”. I Tom Kuzmanović, iz Milwaukeeja posljednje je tri godine “popravljao” hrvatski u Haagu. U SAD-u su mu supruga i dvije kćeri. Veseljak je i, kad je vidio da je Mišetić sjetan, rekao je vlasnicima restorana da je Luki rođendan (a nije bio), pa je za Mišetićev stol “sletjela” torta i vatromet. Nedostajao je samo Payam Akhavan, podrijetlom Iranac. Kanađanin i profesor u Montrealu, morao je odmah na zrakoplov, jer čekaju ga studenti.
Još je neispričana priča Gotovinin tim u Hrvatskoj. U stalnoj vezi s haaškim dijelom obrane, 20-ak odvjetnika, istražitelja, informatičara i prevoditelja pet godina radilo je analizirajući desetke tisuća stranica dokumenata i tisuće sati video i audiomaterijala. Posao im je bio da doznaju sve o tužiteljskim potezima i tezama. Amerikanci, Kanađani, Irci, Hrvati i Iranac dobro su branili hrvatske generale.
"Zahvalan sam što sam izabran za branitelja"
Branitelj Luka Mišetić, Amerikanac, čiji je otac Ivan često i s ponosom dolazio na suđenje iz Chicaga, u restoranu La Lanterna bio je zamišljen.
Što je Luka, pitali su ga?
– Mnogo mi znači obrana ratnoga hrvatskog heroja koji je lažno optužen. Siguran sam da smo sve što smo naumili i dokazali, da je ovo sudsko vijeće logično i da će se držati prava. Razmišljam čime sada nadoknaditi ovaj silan adrenalin koji nam je bio pokretač – rekao je odvjetnik Mišetić i dodao:
– Zahvalan sam, ne samo generalu Anti Gotovini, nego i dragom Bogu što sam izabran za njegova branitelja – zaključio je Luka.