DOBRE VIJESTI Brašno ipak neće poskupjeti kako je ranije najavljeno, moguće i da dođe do smanjenja cijene

Brašno kruh
Ilustracija / hercegovina.info

Iako su mlinari do kraja godine najavili poskupljenja brašna u Bosni i Hercegovini, stabilizacija cijena pšenice na svjetskom tržištu i niže cijene goriva utjecali su na to da se predomisle i trenutno to odgode.

Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina, rekao je za Nezavisne novine da su mlinari ranije najavili da će doći do poskupljenja brašna za 10 posto, ali je sada drugačija situacija.

"Cijena pšenice se stabilizirala, a potražnja za žitaricama je nešto smanjena. Nadamo se da će ovako ostati i da neće doći do poskupljenja pšenice", naveo je Pelemiš.

Na pitanje hoće li zbog stabilizacije cijena pšenice na tržištu, ali i pojeftinjenja goriva doći do smanjenja cijena brašna, Pelemiš odgovara da je to u ovom trenutku teško prognozirati.

"Situacija se mijenja iz trenutka u trenutak. Sve će na kraju zavisiti i od potražnje. Cijene goriva jesu nešto pale, a pšenice su se stabilizirale, imamo zaliha, ali bilo kakve prognoze o cijenama su nezahvalne. Ovo bi trebalo utjecati da ne dođe do najavljenog poskupljenja brašna i mi se trudimo da do toga ne dođe. Doći će do nekih malih korekcija, ali pekarski proizvodi ne bi trebali poskupjeti", kazao je Pelemiš.

Saša Trivić, predsjednik Udruženja unije poslodavaca RS i vlasnik "Krajina klasa", te lanca pekara "Manja", istaknuo je kako još ne zna što će se događati na tržištu, te da su ovoj kompaniji povećane cijene brašna sredinom studenoga.

"Čuo sam da padaju cijene, i može se dogoditi da, ako se nastavi ovaj trend, u narednom razdoblju mlinari spuste cijene brašna. Ako se to dogodi i budu snižene cijene brašna, mi ćemo vidjeti koliko će to biti i onda definirati cijene pekarskih proizvoda. Bitno je da nema daljnjeg rasta", naglasio je Trivić.

Suad Selimović, predsjednik Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju pri Gospodarskoj komori Tuzlanske županije, naveo je da mlinari nabavljaju pšenicu od strane svojih dobavljača po cijeni koja uglavnom utječe na cijenu brašna.

"Posljedica viših cijena pšenice je i cijena kruha i pekarskih proizvoda. Naši mlinari zavise isključivo od nabavke iz susjednih zemalja, Srbije, Hrvatske i Mađarske, a svi oni znaju da nemamo dovoljno vlastite proizvodnje ni robnih rezervi pa takvu situaciju iskorištavaju stalnim povećanjem cijene pri svakoj isporuci. Očekivano je da, ako dođe do pada cijena pšenice i goriva, u konačnici dođe i do pojeftinjenja brašna i pekarskih proizvoda", objašnjava Selimović.

Podsjećamo, Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, ranije je najavio da će brašno poskupjeti do kraja godine jer pšenica poskupljuje na tržištu, a osnovni razlog poskupljenja je prekid izvoza žita iz Ukrajine, te da bi nadležni trebali imati robne rezerve, programe i mjere kako bi zaštitili stanovništvo, ali ne na štetu proizvođača.

Inače, trenutno vreća standardnog brašna od 25 kilograma košta u trgovinama od 30 do 33 KM.