ZA POTREBE JKP "TOPLANE" Od stanara nezakonito oduzeli kotlovnice

KJKP Toplane, kotlovnice, Istočna Ilidža

Stanari zgrada u Ulici Vojvode Radomira Putnika u Istočnoj Ilidži u jeku zimske sezone ostali su bez grijanja. Iako u sklopu zgrada imaju vlastite kotlovnice, a račune već dvije godine uredno plaćaju poduzeću “Sarajevo gas”, stanari su bili primorani priključiti se na JKP “Toplane” Istočna Ilidža gdje će plaćati veću cijenu za iste usluge, novi priključak 300 KM, ali i održavanje kotlovnice iako je ista još dvije godine pod garancijom u koju je uračunata i cijena održavanja, piše Spin.info.

Kako su kupci stanova od početka izvarani?
 
Osnivanje JKP “Toplane” Istočna Ilidža, čije je sjedište prema dostupnim informacijama na istoj adresi kao i općina, poklapa se s izgradnjom spomenutih stambenih objekata. Općina Istočna Ilidža uvjetovala je investitora da će dozvolu za građenje zgrada na spomenutoj lokaciji dobiti ukoliko napravi kotlovnice koje će naknadno biti predate novoformiranom poduzeću “Toplane” Istočna Ilidža. To potvrđuje i dopis generalnog menadžera tvrtke “NPL Project” Bojana Tomića.

“Plinska kotlovnica koja pripada Zajednici etažnih vlasnika predana je na korištenje i upravljanje trenutno jedinoj postojećoj instituciji na području Istočne Ilidže, a to je JKP ‘Toplane’ U SKLADU SA NAMA ODOBRENIM LOKACIJSKIM UVJETIMA od strane Općine Istočna Ilidža i GRAĐEVINSKOM DOZVOLOM”, stoji, između ostalog, u priopćenju.

KJKP Toplane,kotlovnice,Istočna Ilidža

Investitor, odnosno tvrtka “NPL Project” upitani su zašto su, bez suglasnosti stanara predali kotlovnicu na korištenje drugom poduzeću, i mnoga druga pitanja, a od generalnog menadžera Bojana Tomića stigao je odgovor da oni nisu kompatibilni (kompetentni prim.aut.) da odgovore na pitanja, jer više ne upravljaju kotlovnicom.

 Stanari nemoćni.

“To što je kotlovnica naša ništa nam ne znači u situaciji kada je zakačena na priključak plina od ‘Toplana’ te ako se ne potpišu ugovori s njima imaju pravo da nam ga ne isporuče. JKP ‘Toplane’ Istočna Ilidža je jedina pravna osoba iz ove općine koja je registrirano za ovu djelatnost. Zakonski ne smijemo angažirati za upravljanje kotlovnicom niti jedno drugo pravna osoba s druge općine ako postoji JKP osnovan radi obavljanja te djelatnosti u našoj općini”, rekla je jedna od stanarki nakon sastanka sa općinskim rukovodstvom.

Da bi formalno- pravno preuzeli kotlovnice koje su vlasništvo stanara zgrada čelnici općine, na čelu s načelnikom Marinkom Božovićem pokrili su se odlukom Skupštine općine Istočna Ilidža u kojoj piše da su JKP Toplane jedine ovlaštene za isporuku toplotne energije, pominju iz “NPL-a”.

Ova odluke Skupštine općine u suprotnosti je s članom 52 Ustava Republike Srpske koji zabranjuje monopol bilo koje vrste, rekao je za SPIN Info odvjetnik Din Tešić.

“Način na koji je određena isporuka toplotne energije i priključenje na plin, ne samo što šteti stanarima zgrada u Istočnoj Ilidži, veći svim drugim fizičkim i pravnim osobama koje su prinuđene kupovati toplotnu energiju od monopolističkog poduzeća po netržišnim cijenama”, dodaje Tešić.

 Zašto još uvijek zgrade nisu uknjižene?
 
U kupoprodajnom ugovoru koji su stanari potpisali jasno stoji da “dijelovi i uređaji koji služe zgradi kao cjelini predstavljaju zajedničko vlasništvo svih vlasnika posebnih dijelova zgrada”. 

KJKP Toplane,kotlovnice,Istočna Ilidža

Međutim, problem je što ove zgrade, ni dvije godine nakon useljenja još uvijek nisu zavedene u zemljišno- knjižnoj evidenciji. Postavlja se pitanje je li Općiina na ovaj način onemogućila stanare da zaštite svoja prava?

 "Neosnovano je i suprotno načelima savjesnosti i važećim odredbama Zakona o stvarnim pravima Republike Srpske da dio objekta bez ikakvog pravnog osnova pređe u posjed JKP ‘Toplane’.  Na ovaj način, vjerojatno uvjetovanim odredbama Odjeljenja za urbanizam Opštine istočna Ilidža svi stanari su oštećeni kako je nezakonito došlo do prelaska kotlovnica u posjed JKP Toplane, tj. dijela zgrade koji služi za redovnu upotrebu zgrade i mora biti upisan kao suvlasništvo stanara u zemljišno-knjižnoj evidenciji. Stanari koji su financirali kupovinom stanova i gradnju kotlovnice morali su dati suglasnost za prelazak posjeda i vlasništva nad kotlovnicom JKP ‘Toplane’, što ovdje nije slučaj, a investitor prilikom zaključenja ugovora o kupovini stana, ugovorom regulirati pitanje vlasništva nad kotlovnicom”, kaže odvjetnikTešić napominjući da je očigledno stjecanje bez pravnog osnova JKP Toplane nad tuđom stvari i kao takvo podložno je pobijanju tužbenim zahtjevom kod nadležnog suda.

Ne bi bio prvi put da se tvrtka “NPL Project” vlasnika Siniše Lubure nalazi u nekom sporu. Zbog gradnje na entitetskoj liniji, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske je u listopadu 2020. uvažilo žalbu stanara zgrade u Gandijevoj ulici u sarajevskom naselju Dobrinja IV i poništilo rješenje Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove općine Istočna Ilidža o gradnji zgrade.

Još tada, odvjetnik stanara  Nihad Suljević za Radio Slobodna Europa tvrdio je da je samu građevinsku dozvolu potpisao općinski načelnik Marinko Božović, umjesto načelnika odjeljenja za prostorno uređenje Općine Istočna Ilidža, što očito upućuje na neku spregu investitora i samog načelnika Općine.

Zgrade nisu predviđene za grijanje na struju
 
Mimo volje građana kojih je 90% potpisalo da su protiv odluke da se kotlovnica preda na korištenje toplanama, općina i JKP “Toplane” na čelu s direktorom Draganom Jankovićem odlučili su istrajati u svojoj namjeri, iako bi to moglo dovesti do problema.

KJKP Toplane,kotlovnice,Istočna Ilidža

Naime, u slučaju da se dogodi situacija da se stanovi počnu masovno grijati na struju stanari su upozoreni da je zgrada po projektu planirana s grijanjem na kotlovnicu, te da instalacije i osigurači nisu tome prilagođeni što bi prouzročilo iskakanje osigurača i druge probleme vezane za električne instalacije.

Pitanja vezano za ovaj slučaj poslana su i načelniku općine Istočna Ilidža Marinku Božoviću, i njegovom uredu, i bez obzira na stalna obećanja da će “odgovor stići uskoro” do zaključenja teksta odgovor još uvijek nije došao. Čim stigne službeno objašnjenje općine bit će objavljeno.

Osim toga, postavlja se pitanje opravdanosti osnivanja poduzeća na području ove općine budući da su, zbog nemogućnosti upravljanja jer je u pitanju druga politička garnitura u susjednoj općini (SNSD), Ilidžanci osnovali vlastita poduzeća i ustanove. Iako većina njih nema ništa osim v.d. direktora, ili tek sada dobivaju prostorije za rad, ova poduzeća važna su kao generator stranačkog zapošljavanja.