STUDIRANJE U MOSTARU I BANJOJ LUCI Studenata je sve manje, a ukupni troškovi sve veći izazov roditeljima i studentima

Studenti
Ilustracija

Svakim danom možemo čitati kako bh. sveučilišta muku muče s novim studentima, a brojke su već godinama u velikom opadanju. Ono što nam je bilo zanimljivo usporediti su dva regionalna studentska centra kao što su Mostar u Hercegovini te Banja Luka za Republiku Srpsku.

Dok se Sveučilište u Mostaru bori s drastičnim padom broja upisanih studenata i nezadovoljstvom zbog visokih cijena, Univerzitet u Banjoj Luci privlači velik broj studenata, ali se suočava s problemom nedostatka studentskog smještaja i visokih troškova studiranja.

Sveučilište u Mostaru, koje se nekada ponosilo s oko 16 tisuća studenata, danas bilježi znatno manji broj upisanih studenata. Mnogi smjerovi na ovom sveučilištu imaju vrlo malen broj studenata, a cijene studiranja, stanova i životnih troškova ne odražavaju financijske mogućnosti studenata. To je rezultiralo sve većim nezadovoljstvom među studentima i njihovim roditeljima.

Gabrijela Cakalin, studntica četvrte godine diplomskog dvopredmetnog studija na Sveučilištu u Mostaru, ističe kako je život u Mostaru postao vrlo skup. Cijene su znatno porasle, dok novčanici studenata ostaju isti. Cijene semestra, koje su i dalje visoke (750 KM), zajedno s troškovima za knjige i druge studentske potrebe, čine studiranje vrlo skupim. Gabrijela, koja živi u studentskom domu, smatra da je ta opcija financijski prihvatljiva jer uključuje hranu, internet i druge usluge po cijeni od 165 KM.

Studenti

Ivan Dugandžić, student treće godine preddiplomskog studija, ističe da su troškovi studiranja u Mostaru visoki, posebno za studente koji nisu iz tog grada i moraju plaćati stanarinu. Troškovi se kreću od pet do deset tisuća maraka godišnje, ovisno o tome žive li u domu ili stanu. Čak i studenti koji dobiju stipendiju ne mogu pokriti sve troškove studiranja, pa se većina oslanja na financiranje od roditelja ili mora raditi tijekom studija.

Studiranje u Banjoj Luci također nosi svoje izazove. Univerzitet u Banjoj Luci privlači velik broj studenata, s više od 11.000 studenata na svim godinama prvog ciklusa studija. Međutim, studentski domovi u Banjoj Luci su nedostatni, pa se većina studenata u Banjoj Luci se suočava s problemom nedostatka studentskog smještaja. Ova situacija rezultira povećanim troškovima stanovanja jer studenti moraju iznajmljivati privatne stanove ili sobe, što često zahtijeva veće financijske izdatke.

Zorana Blagojević iz Prnjavora, koja je lani upisala prvu godinu studija na privatnoj visokoškolskoj ustanovi, Fakultet za sigurnost i zaštitu kaže da je bila u dilemi hoće li putovati svaki dan na predavanja iz tog grada ili da iznajmi stan u Banjoj Luci. Nakon dugog razmišljanja i „vaganja“ troškova odlučila se za ovu drugu opciju.

„Zato što sam toliko razmišljala stan sam tek počela tražiti u rujnu prošle godine“, navela je ona, što znači da je sve ostavila za zadnji trenutak, jer predavanja počinju u listopadu.

„Pregledala sam sve moguće oglase za iznajmljivanje stanova i pronašla sam stan u naselju Borik koji dijelim s cimerkom. Stanarina je 500 KM bez režija, što je taj za stan možda i puno, ali ništa jeftinije nismo našli u Banjoj Luci. To je bila najblaža i najprikladnije opcija“, rekla je ona i dodala da u stanarinu nisu uključene režije.

Kaže da samo za grijanje plaćaju 80 KM mjesečno bez obzira traje li sezona grijanja sezona ili ne. Naime, stan je prikopčan na gradsko grijanje i nema kalorimetar, već se grijanje obračunava po metru kvadratnom što znači da korisnik stana mora plaćati ovu uslugu cijele godine, a ne samo dok se koristi grijanje. Dodala je da za ostale režije potroše oko 130 KM mjesečno.

Studenti

Pored toga, troškovi studiranja u Banjoj Luci također su izazovni. Iznos školarine na Univerzitetu u Banjoj Luci varira ovisno o fakultetu i studijskom programu, ali u prosjeku iznosi oko 1.000 KM po semestru. Dodatno, tu su i troškovi za knjige, materijale, prehranu i druge studentske potrebe. Ovi troškovi mogu biti opterećujući za mnoge studente i njihove obitelji.

Unatoč tim izazovima, Univerzitet u Banjoj Luci ima dobru reputaciju u području visokog obrazovanja. Nudi različite studijske programe u različitim područjima te privlači studente iz cijele regije. Također, univerzitet surađuje s raznim domaćim i međunarodnim institucijama, pružajući studentima priliku za stručno usavršavanje i pristup međunarodnim programima razmjene.

Kada je riječ o perspektivama, oba sveučilišta, i u Mostaru i u Banjoj Luci, nastoje unaprijediti uvjete studiranja i pružiti bolje mogućnosti za studente. Sveučilište u Mostaru se suočava s izazovima smanjenog broja studenata, ali nastoji privući više studenata i poboljšati kvalitetu obrazovanja. Univerzitet u Banjoj Luci također radi na proširenju studentskog smještaja i poboljšanju studentskog iskustva.

U svakom slučaju, odabir između studiranja u Mostaru i Banjoj Luci ovisi o individualnim preferencijama, financijskim mogućnostima i studijskim interesima. Važno je pažljivo proučiti troškove, kvalitetu obrazovanja i druge faktore prije donošenja odluke o studiranju u nekom od ova dva grada.

Studenti

Stanovanje

U Mostaru, stanovanje za studente može biti skupo, posebno za one koji nisu iz tog grada. Mnogi studenti, koji nisu iz Mostara, žive u studentskim domovima, gdje troškovi stanovanja i režija uključujući hranu iznose oko 165 KM mjesečno. Međutim, za studente koji nisu smješteni u studentskim domovima, troškovi stanovanja mogu biti i do 10 tisuća maraka godišnje, što uključuje najam stana, režijske troškove i ostale troškove života. S druge strane, studenti na Univerzitetu u Banjoj Luci također se suočavaju s visokim troškovima stanovanja. Stanarine su za mnoge studente nedostižne, a samo rijetki uspijevaju dobiti besplatne krevete u studentskim domovima. Osim toga, brojni studenti moraju se sami snalaziti kako bi pronašli smještaj u gradu.

Cijene semestra u Mostaru i Banjoj Luci

U Mostaru se nalaze nekoliko visokoškolskih ustanova, uključujući Sveučilište u Mostaru i nekoliko privatnih fakulteta. Cijene semestra mogu varirati ovisno o studijskom programu i instituciji. U nastavku su navedene opće smjernice za cijene semestra u Mostaru. Semestar na Sveučilištu u Mostaru otprilike je 750 KM, dok postoje i fakulteti gdje su semestri značajno skuplji ovisno o studiju kao npr. medicina ili stomatologija gdje se semestri 'broje' u tisućama maraka.

Studenti

Banja Luka također ima nekoliko visokoškolskih ustanova, uključujući Univerzitet u Banjoj Luci i privatne fakultete. 

Školarina za samofinancirajuće studente na prvom ciklusu studija koštaju od 800 KM do 4.000 KM ovisno od fakulteta koji je student upisao. Na privatnim fakultetima je školarina isto najveća stavka. Školarine u ovim ustanovama se kreću od 2.000 KM do 3.600 KM, ovisno od toga koja godina se upisuje i koji studijski program.

Smještaj u studentskom domu je besplatan

Kada je u pitanju smještaj i ishrana studenti Univerziteta u Banjoj Luci imaju na raspolaganju studentski centar „Nikola Tesla“ koji ima više od 1.250 kreveta raspoređenih četiri paviljona koji se nalaze na dvije lokacije. Studentski centar je posebno atraktivan studentima zato što su troškovi boravka u njemu zanemarljivi u odnosu na opcije u privatnoj režiji. Smještaj za studente odlukom Vlade Republike Srpske, za sve studente koji su ostvarili pravo na smještaj putem natječaja, isti je besplatan. Tu odluku je lani donijela Vlada RS, potvrdio je v. d. direktor Centra Dragoslav Topić.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.