Pavković, Naprta i Vrankić - tko će predstavljati Hrvate u Upravnom odboru BHRT-a?

UO BHRT

Izbor novih članova Upravnog odbora BHRT-a ponovno je u fokusu javnosti, s obzirom na važnost te institucije za rad i stabilnost javnog servisa u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među kandidatima za predstavnika iz reda hrvatskog naroda nalaze se Jozo Pavković, Denis Naprta i Mario Vrankić – osobe s dugogodišnjim iskustvom u medijskom i javnom sektoru, ali i s prepoznatljivim profesionalnim profilima i političkim poveznicama koje ukazuju na nastavak određenog kadrovskog kontinuiteta.

Kadrovski trag iz Večernjeg lista

U prethodnim mandatima hrvatski predstavnici u UO BHRT-a dolazili su iz krugova bliskih Večernjem listu BiH, što se nastavlja i ove godine kandidaturom Joze Pavkovića, glavnog urednika te novine.

Prije njega tu funkciju su obnašali Zoran Krešić i Valentina Rupčić, također zaposlenici Večernjaka, čime se nastavlja obrazac u kojemu medijsko-politička povezanost s HDZ-om BiH ima značajan utjecaj na nominacije.

Do kompletne liste kandidata za novi saziv Upravnog odbora BHRT-a  došao je sarajevski portal NAP, a na njoj se iz reda Bošnjaka nalaze Dževdet Tuzlić, umirovljeni djelatnik BHRT-a koji i dalje surađuje s javnim servisom, te diplomirani pravnik Ahmed Jalovičić. Iz reda Srba prijavljeno je šest kandidata: Radmila Bojanić, koja je pod sankcijama SAD-a, Kosta Petrušić, Miloš Šolaja, Vedran Škoro, Saša Krsman i Aleksandra Stojanović. Iz reda Ostalih kandidirao je Ljubomir Zuber.

UO BHRT

Kandidati s istaknutim javnim angažmanom

Denis Naprta, pravnik iz Sarajeva, ranije je radio na Javnom TV servisu i Fondu za zaštitu okoliša FBiH, a javnosti je poznat i kao kandidat HDZ-a BiH za Skupštinu Kantona Sarajevo na izborima 2022. godine. Kandidirao se u izborno jednici Ilidža, no u Skupštinu nije ušao.

Mario Vrankić, koji je donedavno bio direktor BHT1, sada je u mirovini, no i dalje aktivan – prijavio se za novu poziciju u UO. Vrankić je poznat i kao bivši voditelj emisije “Dobar, loš, zao”.

Upravni odbor u sjeni financijske krize

Ovaj proces imenovanja događa se u trenutku ozbiljne financijske krize BHRT-a, koju su dodatno produbile nezakonite obustave uplate RTV pristojbe od strane RTRS-a od 2017. godine. Zbog toga je predložen i zakonski amandman o smanjenju naknada članovima Upravnog odbora, koji trenutačno primaju tri minimalne plaće po entitetskoj osnovi, što u FBiH iznosi 3.000 KM, a u RS-u i više.

Zastupnik SDP-a Jasmin Imamović predložio je izmjene Zakona o RTV sustavu BiH kojima bi se naknade smanjile na 2.000 KM, no u praksi bi to i dalje bilo više od naknada koje su članovi UO primali prije povećanja minimalca. Parlamentarna procedura za usvajanje izmjena zakona je spora, a naknade se i dalje obračunavaju po starom modelu.

Odluku donosi Parlament – zasad nije na dnevnom redu

Rang-listu kandidata sačinio je ad hoc tim Regulatorne agencije za komunikacije (RAK), čije Vijeće čine Razija Mešević, Tomislav Volarić, Tanja Andrić, Vjekoslav Čerkez, Damir Šehanović, Alma Čolo i Zoran Žuža. Oni su 24. travnja u Mostaru usvojili listu i proslijedili je Parlamentarnoj skupštini BiH, gdje se konačna odluka donosi u oba doma – Predstavničkom i Domu naroda.

Međutim, na dnevnom redu sljedeće sjednice Zastupničkog doma PS BiH zakazane za 15. svibnja nema točke koja se odnosi na imenovanje članova UO BHRT-a, osim ako dnevni red ne bude naknadno dopunjen.

Iako su formalno gledano svi kandidati profesionalno kvalificirani, teško je zanemariti dugogodišnju prisutnost stranačkog utjecaja, osobito HDZ-a BiH, u strukturi hrvatskih predstavnika u BHRT-u

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.