Kinezi, Banjalučani i gradonačelnik Stoca položili kamen temeljac za najveću solarnu elektranu u BiH

Na Komanjem brdu iznad Stoca jučer je položen kamen temeljac za ono što bi trebalo postati najveća solarna elektrana u Bosni i Hercegovini. Projekt pod nazivom Komanje Brdo Solar Power Plant razvija se u partnerstvu domaće tvrtke Aurora Solar i moćne kineske korporacije NORINCO International, a riječ je o ulaganju vrijednom oko 100 milijuna eura.
FOTO: Stolc.city
Elektrana bi trebala imati snagu od 125 MWp, a planirana godišnja proizvodnja iznosi 200 milijuna kilovatsati struje. Komanje Brdo tako postaje novo energetsko čvorište, ali i poprište ozbiljnih pravnih i ekoloških dilema.
Projekt težak stotinu milijuna
Na svečanosti su, uz predstavnike investitora i izvođača radova, bili prisutni i lokalni političari, među kojima i gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković. Prema najavama, radovi službeno počeli 28. travnja 2025. godine, a završetak se očekuje kroz 365 dana.
FOTO: Stolac.city
Aurora Solar d.o.o. registrirana je u Stocu, no iza nje stoji obitelj Nikolić iz Banje Luke, poznata po unosnim poslovima u sektoru energetike. S druge strane, NORINCO je državni kineski gigant čije se ime obično veže za projekte puno veće od tipične hercegovačke visoravni.
Ali tko je zapravo dao zeleno svjetlo?
I dok se gradilište priprema, sve je više pitanja u zraku. Naime, Prostorni plan HNŽ-a ne predviđa ni gospodarske zone ni solarne elektrane na tom području. Stručnjaci upozoravaju da lokalni dokumenti koji su temelj za izdavanje dozvola — bez županijskog odobrenja — nemaju pravnu snagu. Ukratko, mogla bi ovo biti investicija koja će završiti i na sudu.
FOTO: Stolac.city
Dodatnu prašinu podigla je informacija da se Općina Stolac na državno zemljište, a zatim ga prodalaprivatnom investitoru. Ako se potvrdi nezakonitost, županiju bi mogle čekati višemilijunske tužbe.
Što kažu mještani?
Nisu svi oduševljeni. Mještani Komanjeg brda upozoravaju na rizike od klizišta, povećanje temperature tla, kao i moguće zagađenje podzemnih voda. Dio njih se još uvijek nada da će neko nadležno tijelo zaustaviti projekt dok se ne raščiste sve okolnosti.
No, za sada sve ide prema planu — gradilište je aktivno, a radovi se vode pod budnim okom kineskih inženjera i domaćih poduzetnika.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.