Kako je dvorski mesar SDA dobio naklonost Trojke
Muris Mujanović, vlasnik tvrtke „Mujanovići.d.o.o“ iz Vogošće, za čije se ime vežu afere s donacijom bolesnih junica povratnicima u Istočnu Bosnu, te izvoz pokvarenog mesa u Tursku, već godinama je omiljen kad je u pitanju raspodjela donacija u sektoru poljoprivrede, kako na federalnoj razini, tako i Sarajevskoj županiji.
Tako je Mujanović, poznat kao intimus predsjednika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića, ali i prijatelj predsjednika Naroda i pravde Elmedina Konakovića obilato iskoristio svoje veze.
Vječita je tajna, a novinari iz brojnih redakcija inzistirali su na tome puno puta, koliko je sredstava iz poticaja za poljoprivredu dobio Mujanović od federalnog ministarstva poljoprivrede, točnije od SDA kadra Šemsudina Dedića.
No, od kako je u javnosti izašao Registar korisnika poticaja poljoprivredi u ŽS ima i crno na sivo, jer nitko ne može potvrditi da su to konačni podaci. Prvo se pohvalio ministar privrede ŽS Adnan Delić objavom na Facebooku da su svi procesi "uvijek javni, transparentni i dostupni svim građanima”.
Poticaj po poticaj
Tako je prema Registru tvrtki Murisa Mujanovića dobila više od 205.000 KM, za 2021. te više od 119.000 za godinu ranije.
No, fokusirat ćemo se na mandate aktualne Vlade NiP – Naša stranka – SDP i na ministra Delića.
Iz Registra se vidi da je Mujanovići d.o.o. dobio poticaj po 33 točke, za uzgoj teladi, za tovljenje junadi, plasteničku proizvodnju, uzgoj priplodnih junica… Najniži tranša poticaja je 440 KM, a najviše 58.400… I tako nekoliko puta.
Registar je, kaže za Intereview.ba šef Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom ŽS Erduan Karedžić, napravljen upravo da bi se izbjegle manipulacije, višestruke dodjele poticaja, uduplavanje sredstava.
"To znači da je nedopustivo da jedan poljoprivredni subjekt dobije poticaje s više razina. Zato apeliram da sličan registar oforme i u drugim županijama i spriječimo uduplavanje sredstava", kaže Kafedžić.
Najnoviji podatak da je Mujanović dobio i velike poticaje od ŽS, gdje vlada nova vlast "trojke“, od kojih su mnogi bili nekadašnji članovi SDA, s kojim je Mujanović također bio u prisnim odnosima.
Vlada ŽS odobrila je za ovu godinu sedam milijuna KM za poticaje u poljoprivrednoj proizvodnji, a prema Registru korisnika poticaja poljoprivredi u ŽS, Mujanovići d.o.o. pripalo je više od 460 tisuća KM.
Od ministra gospodarstva ŽS Adnana Delića novinari su pokušali dobiti odgovore po kojim kriterijima je dodijeljen novac, jesu li poticaji dijeljeni i onima koji dobivaju stotine tisuća (a i više) na federalnoj razini, te imaju li saznanja da je jedan od njih i sam Mujanović. Željeli su pitati i ima li dodjela veze i s prijateljskim vezama koje Mujanović ima, a o tome je bilo i govora u medijima, s predsjednikom Naroda i pravde Elmedinom Konakovićem.
Odgovore nisu dobili, ali na njegovoj Facebook stranici imaju uvjeravanja da je sve baš kako treba, transparentno, zakonito i u dosadašnjem stilu hvalisavo.
Prema provjerenim, službenim informacijama iz ministarstva poljoprivrede FBiH Mujanovićeva tvrtka svake godine dobiva nekoliko stotina tisuća KM poticaja, a istovremeno inspektori nemaju pristupa niti mogućnosti provjeriti što se događa s njegovim farmama u okolini Sarajeva.
U prošloj godini, a prema podacima sa službene stranice Ministarstva poljoprivrede FBiH (https://fmpvs.gov.ba/novcani-poticaji-u-poljoprivredi-proizvodnje-i-strukturne-mjere-pretraga/ pn=2&na=&co=12&mun=83&prodType=0&prod=0&payPos=0&mo=0&ye=2021&amFrom=&amTo= tvrtka Muriza Mujanovića dobila je na ime poticaja više od 300.000 maraka.
Inače, protiv tvrtke „Mujanovići“ u vlasništvu Murisa Mujanovića, već su nekoliko puta pokretani prekršajni postupci zbog nepravilnosti na farmi u Podlugovima kod Ilijaša, a što su potvrdili i iz Uprave za inspekcijske poslove ŽS.
Veterinarski inspektori ŽS krajem studenog 2018. godine obavili su opsežan (četiri dana dug) nadzor na tvrtki i utvrdili više nedostataka. Po dolasku, bio im je zabranjen pristup, pa je morala intervenirati i policija.
"Bolje da se ne prisjećam kakve sam sve neugodnosti doživjela kad sam, kao službenik ministarstva poljoprivrede boravila na farmi. Prijećeno mi je, pominjali su se neki visoki dužnosnici SDA, ministar Dedić", ispričala je za Interview. ba zaposlenica federalnog ministarstva.
Puno nepravilnosti bez posljedica
Istovremeno, utvrđeno je da su Mujanovići Registru poljoprivrednih gazdinstava lažno prijavljivali broj grla krupne i sitne stoke, a sve kako bi ostvarili pravo na poticaje Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, koje se mjerilo milijunima.
Gora od toga jeste činjenica da više stotina goveda nije bilo u programima zdravstvene zaštite, te je tvrtka u veterinarsko-informacijskom sustavu registrirana samo kao uvoznik i izvoznik mesa, ali ne i za uzgoja i tova junadi.
I predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo tada je upozorio da zbog prijavljivanja i lažiranja trpe pravi proizvođači.
"Ne branim ja ovdje ni Murisa ni ministra Dedića. Tvrtka je registrirana u Vogošći ili na Kobiljoj Glavi, a farma je u Podlugovima, ali opet ni u tu farmu ne može stati toliko krupne stoke. Zbog svega ispaštaju pravi proizvođači u BiH, jer da nije ovih s lažnim brojem stoke, onda poticaj po grlu ne bi bio 350, nego 600 KM. I to bi bilo pošteno. Ovako, Ministarstvo plaća poticaje za goveda koja ne postoje", naglasio je Bićo.
Godinama su objavljivani podaci o milijunima KM koje je ova tvrtka dobivala od SDA ministara, a Središnje izborno povjerenstvo je 2018. je zatražilo od tadašnjeg ministra vanjske trgovine, ali i još nekoliko institucija, da dostave podatke o tome jesu li sklopili ugovore o javnim nabavkama s tvrtkom „Mujanovići“ Vogošća, odnosno jesu li koristili usluge ove tvrtke i u kojem iznosu.
Ova je tvrtka bila (a očito je i ostala) ekskluzivac stranaka na vlasti. Godinama je zarađivala milijune (izračunato je više od 7) za isporuku mesa i mesnih proizvoda državnim institucijama, dobila je i ekskluzivniji posao s izvozom mesa u Tursku, koji je obustavljen, nakon što se uspostavilo da je meso pokvareno, te da je upravo Mujanović za dvije godine u Tursku izvezao mesa u vrijednosti većoj od milijun eura.
Da je Mujanović glavni dvorski mesar potvrđeno je još 2017. dok je premijer ŽS bio Elmedin Konaković, tada gorljivi član SDA.
Priču je objavio Žurnal, a izgledala je kao dobar igrokaz. Firma Mujanović je od Vlade ŽS dobio 40 tisuća maraka. Novac mu je dodijeljen na osnovu dva projekta ustanovljena na sjednici Vlade ŽS na kojoj je bio i premijer Konaković.
Vlada ŽS, predvođena Konakovićem, odlučila je da Mujanoviću "subvencionira kamate po preuzetim kreditima“ u iznosu od 35.500 KM.
Kao "poticaj u primjeni tehničkih normi i standarda kvalitete“ Murisu Mujanoviću Vlada je dala dodatnih 4400 KM – što ukupno iznosi skoro 40 tisuća maraka", objavio je Žurnal.
Žensko poduzetništvo
Mesar Mujanović dobio je od Konakovićeve Vlade 40 tisuća bespovratnih maraka a istom Odlukom za kompletan projekt "Poticaj razvoja ženskog poduzetnistva“ izdvojio je 30 tisuća maraka.
Konaković je tada tvrdio da je bio na hadžu te da nije znao za te ( i još druge sumnjive odluke), no ustanovilo se da je odluka donesena tri mjeseca nakon njegovog povratka s hodočašća.
No, gomilali su se tekstovi, prekršaji i dokazi, a Mujanović nije odgovarao ni zbog inspekcijskih nalaza, ali ni zbog tvrdnji poljoprivrednika, koji su ukazivali na nepravilnosti u radu Mujanović d.o.o.
"Poznato je to za Mujanovića, jer je dobar prijatelj s Bakirom Izetbegovićem. Osobno sam se obraćao i Bakiru i njegovom ministru Šemsudinu Dediću, samo da mi osiguraju uvjete da obrađujem zemlju. Ništa drugo od njih nisam tražio. Poručili su mi da puno pričam", ogorčeno je govorio medijima Jusuf Arifagić iz Kozarca, jedan od najboljih i u Europi cijenjenih uzgajivača norveških krava.
Ovom uspješnom poljoprivredniku Mujanović je nakon ovoga nazvao gubitnikom, propalicom i svjetskim prevarantom.
Pet obitelji će vladati Bosnom
Tvrtka „Mujanovići“ u vlasništvu je Murisa Mujanovića, dugogodišnjeg intimusa, neki kažu i kuma predsjednika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića.
Od anonimnog mesara Muris Mujanović preko noći je postao poznat nakon što je u svibnju 2017. godine u Parlamentu, spreman i na fizički obračun, poručio da će "pet obitelji vladati Bosnom još sto godina“.
Jedini koji je javno progovorio jeste delegat Kluba Hrvata u Domu naroda BiH Mario Karamatić, koji je ustvrdio da je u protekle dvije godine u Tursku izvezeno mesa u vrijednosti većoj od milijun eura.
"To je lijepo funkcioniralo slijedom ideje da se napravi deset begovskih obitelji koje će rukovoditi BiH bez ikakvih procedura. Tako Muris Mujanović, koji ima jednu mesnicu, dobiva posao vrijedan 20 milijuna eura. U ovoj zemlji je bitno biti kućni prijatelj Bakira Izetbegovića i Šemsudina Dedića i dobit ćete posao izvoza u Tursku", rekao je tada Karamatić.
Nitko ga nije demantirao.
Godine prolaze, a ponegdje se mijenjaju i vlasti, no veza Mujanovića i onih koji dijele (narodne) novce ostaje čvrsta i neraskidiva.
Sve se može promijeniti osim – dvorskog mesara.