Imoćani i Hercegovci još nisu dovoljno upoznati što ih čeka nakon ulaska Hrvatske u EU
Na tom prijelazu ubuduće bi trebao biti zabranjen promet svim proizvodima animalnog podrijetla, poput mesa, mlijeka, sira i jaja, iako su o tome vođeni dugotrajni pregovori između Hrvatske i BiH, jer je dosad takva roba povremeno prevožena preko granice i na toj lokaciji. Međutim, Kamensko se nije našlo na popisu prijelaza na kojima će se poslije 1. srpnja moći uvoziti ili izvoziti roba te vrste, a jednaki režim vrijedit će i za dva međudržavna prijelaza - Bili Brig (Trnove Poljane) i Prisika - koja su i do sada mogli koristiti samo građani iz pograničnog područja bez mogućnosti uvoza roba.
Unatoč tome, Dalmacija će imati jedan granični prijelaz s BiH na kojem će se moći obavljati uvoz i izvoz svih vrsta roba, pa i onih biljnog i životinjskog podrijetla - a to će biti prijelaz Nova sela-Bijača, službenog naziva Granični prijelaz Metković. Osim toga, ustrojit će se poseban koridor od BiH prema luci u Pločama, jer će susjedna država preko Ploča moći uvoziti samo onu robu koja može ući u EU, a za koju se nedvojbeno utvrdi da zadovoljava standarde Unije.
Međutim, nešto je drugačiji izvozni režim, pa će BIH moći, po posebnim propisima, izvoziti u treće zemlje i onu robu koja ne može ući u EU s tim da će se ona morati voziti u zapečaćenim kamionima od graničnog prijelaza Metković do ukrcaja na brod u Pločama.
Hrvatska je dobila mogućnost uspostave posebnog režima provoza tereta kroz neumski koridor. Prema tom sporazumu, roba biljnog i životinjskog podrijetla prema Dubrovniku se prevozi u zapečaćenim kamionima, pri čemu se pečati kontroliraju na graničnim prijelazima Klek i Zaton Doli, a ispravnost plombi provjeravaju hrvatski carinici. Provoz živih životinja preusmjeravat će se u luke Ploče i Trpanj na Pelješcu, gdje će se takav teret prevoziti trajektom, dok će područjem Neuma biti omogućen prolaz jedino kućnim ljubimcima u pratnji vlasnika.
Imoćani, ali i njihovi susjedi iz BiH, još nisu dovoljno upoznati što ih čeka nakon ulaska Hrvatske u EU. Svakako, doći će do promjena u samom prijelazu granice, no one će biti usuglašene između dviju država. Tako će državljani BiH za prijelaz državne granice s Hrvatskom i dalje prolaziti temeljitu kontrolu od strane carinika i policajaca.
Pregovori u tijeku
U ovom trenutku, a na temelju važećeg bilateralnog sporazuma, Hrvatska priznaje osobne iskaznice BiH kao valjane putne isprave, no od 1. srpnja osobne iskaznice susjedne države tretirat će se kao putna isprava za ulazak u RH, samo ako o tome bude postignut prethodni dogovor.
- Hrvatska će postupati temeljem sporazuma, te u slučajevima da se državljanima BiH dopusti ulazak u RH s osobnom iskaznicom, granična policija će tako i postupiti i zato neće biti potrebne nikakve tehničke ili organizacijske predradnje - poručuju iz MUP-a.
Iako u MUP-u napominju kako su "u tijeku intenzivni pregovori u cilju donošenja novog Sporazuma o pograničnom prometu i suradnji RH i BiH, koji će evidentno koristiti lokalnom stanovništvu", koje vode predstavnici Ministarstva vanjskih poslova, Imoćane i njihove susjede zanima i na koji će se način riješiti status vlasnika poljoprivrednog zemljišta koje pojedini građani obiju država imaju sa suprotne strane granice.
Nedvojbeno je da će najviše posla imati granični policajci u Imotskome koji će sada čuvati granicu EU-a. S obzirom na uvjete u kojima sada rade, i Zagreb i Bruxelles trebati će uložiti dodatan novac kako bi im olakšali posao.
Na zapad u prometnom traku ‘EU citizens'
Već smo se navikli čekati na graničnim prijelazima, u zračnim ili trajektnim lukama, u koloni za državljane iz trećih zemalja s oznakom "No EU". Od 1. srpnja morat ćemo pratiti oznaku "EU", što će značiti manje procedure i zapitkivanja od strane granične policije ili carinika, ako ste, recimo, doputovali u SAD.
Granica šuplja kao ementaler
Buduća granična crta Europske unije i BiH šuplja je kao ementaler. Jugozapadna i sjveroistočna strana planina Kamešnice i Dinare povezane su brojnim cestama, putevima i stazama koje najbolje poznaju pojedinci s one stranu zakona, krijumčari droge, oružja i ljudi. Od 1. srpnja će im taj dio granice biti još zanimljivija za prebacivanje iz BiH u Hrvatsku, jer čim se dokopaju Lijepe naše, nesmetano mogu krenuti prema zapadnoeuropskim zemljama. Da je tomu tako, potvrđuju paljevine planinarskih kuća i obavijesnih točaka HGSS-a u Kurtagića Docu, nedaleko Vagnja, i podno Duvjakuše na Dinari. Sumnja se da su ih zapalili krijumčari, kojima su korisnici tih kuća u planinama bili neželjeni svjedoci.