DODIK SE KUĆI Tko prvi na natječaju - gradi vilu

Milorad Dodik političar iz RS-a, vila

Ako je Milorad Dodik odlučio da se nakon godina vozarenja na posao iz Bakinaca kod Laktaša skrasi u Banja Luci, onda bi to trebala biti njegova privatna stvar. Međutim, ako su istinite tvrdnje da izgradnju vile za Dodika u Banjaluci financira privatna kompanija koja je favoriziranjem u procesu javnih nabavki od institucija RS zaradila milijune – onda to nije samo Dodikov problem, piše Impulsportal.

A upravo takva jedna vila, za koju pojedini mediji tvrde da je Dodikova, niče kod parka Mladen Stojanović.

Nekada poznata po svojim zelenim alejama i parkovima, Banja Luka je u protekla dva desetljeća postala grad galopirajuće izgradnje u kome se ne vodi puno računa o zelenilu niti o potrebama njegovih građana.

Stambeno-poslovni objekti „niču preko noći“, a pojedini dijelovi grada su izmijenjeni do neprepoznatljivosti.

Uništavanje popularnog Picinog parka u samom središtu grada 2012. godine na čijem mjestu je nikla grandiozna građevina Mile Radišića, vlastima bliskog tajkuna, samo je jedan od primjera takvog odnosa prema gradu.

Uzaludno je bilo i protivljenje građana iskazano prosvjednim okupljanjima, Radišića ništa nije moglo zaustaviti.

Ideji da na mjestu srušenog kultnog kina 'Kozara' u centru grada bude sagrađena zgrada od 13 katova, prošle godine su se suprotstavili stanari okolnih zgrada. Iako je gradnja privremeno obustavljena, sudeći po najavama i taj otpor građana bio je uzaludan.

Izgradnji tzv. „Bijelog dvora“, preglomazne zgrade s kič-fasadom koja je već otpočela pored bivšeg hotela „Čajavec“, samo se malobrojni protive.

Ali se zato mnogi pitaju tko i kome toliko gradi u državi koja obara negativne svjetske rekorde po broju nezaposlenih, uništenoom gospodarstvu, odlasku iz zemlje?

Na koji način su „graditelji“ stekli milijune koje ulažu u glomazne višekatnice, ali i luksuzne vile, ovdje se više i ne pita – Zakon o porijeklu imovine u ovoj zemlji je samo misaona imenica.

Međutim, veze tajkuna s vrhovima vlasti nitko i ne dovodi u pitanje. Bez obzira da li su obiteljske, kumske ili samo poslovne, one od milijunskih poslova na tenderima do pogodnosti pri „građevinskim pothvatima“ znače siguran dobitak.

Nikoga i ne čudi da u gradu u kome je najduži red onaj ispred Javne kuhinje niču i luksuzne vile.

Vila

Objekt za koji dio javnosti tvrdi da je vila aktualnog predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, gradi se u ulici Bože Varićaka u Banja Luci.

Ni Dodik ni članovi njegove obitelji ovu informaciju nisu demantirali, a ni potvrdili.

Građevinska dozvola za objekt u izgradnji zaista ne glasi na njihovo ime.

Milorad Dodik,vila

Kao investitor je navedeno pravna osoba „Sirius 2010“ iz Banjaluke. Ova tvrtka je u katastru upisana i kao nositelj prava nad građevinskom parcelom 1279 na kojoj se objekt gradi.

O tome za koga gradi vilu, odlučio je šutjeti i direktor „Siriusa 2010“, Duško Opajić.

Umjesto da dā konkretne odgovore na pitanja koja su mu uputili novinari, Opajić je između ostalog poručio:

"Sve spekulacije koje proistječu iz pitanja koja ste nam dostavili ocjenjujemo kao neargumentirane i isključivo služe za narušavanje poslovnog ugleda naše kompanije“.

Bez konkretnog odgovora i na jedno od postavljenih pitanja, Opajić je konstatirao i da kompanija na čijem je čelu formalno „ima transparentnu vlasničku i upravljačku strukturu“.

Na ovaj način on je i dalje ostavio veliki prostor spekulacijama oko toga kome gradi vilu.

Razlozi za dovođenje ove tvrtke u vezu s vrhom entitetske vlasti pa i obitelji Dodik, međutim, teški su više milijuna maraka.

Veze teške milijune maraka

Do tada gotovo nepoznato poduzeće „Sirius 2010“ je Porezna uprava RS 2012. godine izabrala za najpovoljnijeg ponuđača u poslu teškom 5,7 milijuna maraka.

U ovaj posao „Sirius“ je ušao zajedno s partnerskom tvrtkom „Program“ iz Beograda.

Od tada i počinje nagli uspon poduzeća na čijem čelu je sada Duško Opajić.

Milorad Dodik,vila

Duško Opajić, FOTO: nocistrazivaca.ba

Bio je to početak uspona ove kompanije, ali i „plodonosne“ suradnje s institucijama RS, s naglaskom na poreznu upravu, od koje će i u narednom razdoblju dobivati unosne poslove, vrijednosti od nekoliko tisuća do nekoliko milijuna maraka. Na taj način se ova kompanija svrstala među šampione javnih nabavki u Republici Srpskoj, u kategoriji IT-kompanija.

Uspješnu natječajnu utakmicu „Sirius“ je nastavio u partnerstvu s „Prointerom“ iz Banjaluke i njegovom „sestrinskom“ firmom „Prointer“ iz Beograda.

Konzorcij ove tri firme je 2017. godine s Poreznom upravom RS potpisao ugovor u iznosu od 7,1 milijun maraka (bez PDV-a), a riječ je o „Ugovoru za nastavak implementacije integriranog sistema“.

Milorad Dodik nikada nije demantirao veze svog sina s „Prointerom“. Naprotiv, on je odgovarajući na zastupničko pitanje u Skupštini RS u srpnju 2019. godine te veze i potvrdio.

Da iza „Prointera“ stoji Igor Dodik, odavno je javna tajna, koju nitko formalno nije dokazao, ali je sam Milorad Dodik javno priznao veze svog sina i poduzeća koje je isisalo desetine milijuna maraka javnih sredstava.

Milorad Dodik,vila

FOTO: rtvbn

„Nije vlasnik, ni ovlaštena osoba, ali jeste suradnik te firme, bavi se novim tehnologijama, surađuje s inozemnim tvrtkama i ima od toga prihode.“

„Prointer“ je do prošle godine bio u formalnom vlasništvu istoimene firme iz Beograda. Iza beogradske tvrtke stajao je bivši predsjednik Nogometnog saveza Srbije, Slaviša Kokeza. Ovaj nekadašnji tjelohranitelj sadašnjeg predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, proteklih mjeseci je česta tema beogradskih medija i medija u regiji zbog istraga koje se u toj zemlji vode protiv njega i osoba povezanih s njim.

O poslovnim vezama „Siriusa“ i „Prointera“, Impuls je i ranije pisao.

Na mjesto direktora „Siriusa“ Duško Opajić je došao s pozicije direktora poduzeća „Teleklik“. Na poziciji u „Telekliku“ ga je zamijenio njegov suradnik Bojan Vujić. Vujić je u međuvremenu, napustivši „Teleklik“, promijenio još dvije firme. Najprije je bio direktor „Prointera“, a potom firme „Infinity“.

Infinity“ je nakon povlačenja osnivača iz Srbije postao osnivač kompanije „Prointer“ u Banjaluci.

Dakle, suradnju iz „Teleklika“ Opajić i Vujić su nastavili kao direktori „Siriusa“ i „Prointera“, odnosno „Infinity-a“, ulazeći zajedno u višemilijunske poslove.

Impulsportal i ranije je pisao i o učešću „Siriusa“ u vlasničkoj strukturi RK „Boska“

Podsjećamo, „Sirius“ je osnivač gospodarskog subjekta „Zekstra“ d.o.o, Banjaluka jednog od dva najveća dioničara „Boske“.

Ugovor o privatizaciji „Boske“ su 2008. godine potpisali tadašnji predsjednik Vlade RS Milorad Dodik i vlasnici kompanija „Zekstra“ i „Delta“ iz Beograda, Dragan Đurić i Miroslav Mišković.

Kao što je poznato, ugovor o privatizaciji je u međuvremenu nestao zbog čega je do danas ovaj „posao stoljeća“ ostao obavijen velom tajni.

Vlasnički udio „Zekstre“ iz Beograda naslijedio je banjalučki „Sirius 2010“.

„Sirius“ i „Zekstra“ su registrirani u Banjaluci na istoj adresi.

Transparentno o vlasničkoj strukturi

Od svog osnivanja do danas, „Sirius“ je kako se može vidjeti u sudskom registru najmanje pet puta mijenjao osnivača i sjedište.

Tvrtka je jedno vrijeme bila registrirana u Kotor-Varoši, dok joj je osnivač bio izvjesni Dragiša Vasić s adresom stanovanja u Sarajevu.

Između ostalih, kao osnivač ovog poduzeća u registar suda je 4.6.2018. godine upisana tvrtka „Rosewell Consulting Limited“ sa sjedištem u Irskoj. Kao adresa osnivača navedeno je: Distillery Buildings, Lauragh Industrial Estate, iz čega se nedvosmisleno da zaključiti da se radi o tvrtki koja na toj adresi, u stvari, ima (ili je imala) tzv. „poštanski sandučić“, što jeste u skladu s tamošnjim zakonima.

U internet bazama kompanija registriranih u Irskoj više se ne može pronaći kompanija na ovoj adresi. Istoimena kompanija postoji registrirana u Londonu. Iz baze podataka vidi se da je osnovana s osnivačkim ulogom od svega 100 funti te da su njeni osnivači iz Nigerije, gdje također postoji kompanija istog imena.

Milorad Dodik,vila

Milorad Dodik,vila

Sudeći po javnim nabavkama koje je dobila od institucija Republike Srpske u tom razdoblju, tvrtka u irskom ili točnije nigerijskom vlasništvu, zaradila je milijune maraka.

U to vrijeme direktor „Siriusa 2010“ u Banjaluci bio je Slaviša Dojčinović.

Već 2019. godine kao osnivač tvrtke u registar je upisan izvjesni Nemanja Reljin, dok je Duško Opajić postao direktor.

Reljin se ne pojavljuje u javnosti niti o njemu, iako vlasniku tvrtke koja dobiva milijunske poslove na javnim natječajima, nikakvu informaciju ne možete pronaći na internetu. U poslovnim krugovima još manje.

Reljin je naveden i kao osnivač „MVP Basketball Agency“ koja je registrirana na adresi Karađorđeva 63 u Laktašima. Međutim, na istoj adresi registrirano je još desetak različitih subjekata. Za Reljinovu agenciju, kao ni za njega, nitko nije čuo što je vrlo neobično za firmu, koja dobiva tako unosne poslove od institucija. Još je čudnije za firmu koja gradi vilu, za koju tvrde da će biti novi obiteljski Dodikov dom.

Da je malo više transparentnosti o kojoj direktor "Siriusa" govori, mnoge dileme bi bile otklonjene. U svakom slučaju, radovi na vili ubrzano napreduju, a uskoro se očekuju i novi šampionski uspjesi ove tvrtke u proceduri javnih nabavki.

Milorad Dodik,vila

Milorad Dodik,vila

Milorad Dodik,vila