Saša Papac: u Glasgowu se osjećam kao kod kuće

saša papac
Ako kao turist odete u Glasgow i na nekom slučajnom druženju u nekom klasičnom škotskom pubu nehotice otkrijete da ste iz Mostara, neće vam se dogoditi ništa loše.

Čak što više, dobit ćete zagrljaj i nekoliko rundi pića od lokalnih zaljubljenika u slavni škotski Rangers. I to samo zato što dolazite iz istog grada kao i Saša Papac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je Mostarac ostavio dubok trag u Rangersu, a navijači tog kluba Papca cijene ne samo zbog onoga što je ostvario na sportskom terenu, već i zbog vrlina koje je pokazivao izvan travnjaka. Sličan status Papac je izgradio i u dresu reprezentacije Bosne i Hercegovine, kao i u klubovima za koje je igrao.

Ipak, najveći dio karijere Papac je proveo u Rangersu, najtrofejnijem škotskom klubu. Na Ibrox je stigao 2006. iz bečke Austrije i to na inzistiranje francuskog stručnjaka Paula Le Guena, koji je u istom prijelaznom roku preuzeo Rangers i osim Papca sa sobom doveo još deset novih igrača.

Trener koji je s Lyonom osvojio tri naslova prvaka u Škotskoj se zadržao samo nekoliko mjeseci, a od jedanaest igrača koje je doveo, na Ibroxu se uspio zadržati samo Papac, koji je u šest godina postao jedan od najcjenjenijih stranaca u povijesti škotskog giganta.

U povijesnim knjigama će ostati zapisano da je minutažu skupljao u 227 utakmica te je dao značajan doprinos u osvajanju osam trofeja - tri naslova prvaka (2009., 2010., 2011.), dva škotska kupa (2008., 2009.) i dva Liga kupa (2008., 2010., 2011.), a 2008. je igrao u finalu Kupa UEFA protiv ruskog Zenita (0:2).

Nogomet je Papac počeo igrati u Veležu, nastavio u Zrinjskom, a u austrijski Kärnten je 2001. prešao iz Širokog Brijega u kojem od bh. klubova ostavio i najveći trag. Nakon tri sezone u klubu iz Klagenfurta, 2004. je, nakon ispadanja Kärntena u niži rang, karijeru nastavio u bečkoj Austriji s kojom je već u prvoj sezoni osvojio nacionalni Kup, a onda i dvostruku krunu s kojom se oprostio od Beča.

Istina, 2006. je počeo sezonu s novim austrijskim prvakom, ali je posljednjeg dana ljetnog prijelaznog roka ipak potpisao trogodišnji ugovor s Rangersom.

Posljednju utakmicu za reprezentaciju je odigrao 28. veljače 2012. godine protiv Brazila, dok je posljednju utakmicu u karijeri odigrao 7. travnja iste godine protiv St. Mirrena. Papac je po završetku igračke karijere jedno vrijeme radio kao skaut u NS-u BiH, te kao sportski direktor FK Željezničar.

Ekskluzivno za Life.ba Papac je govorio o svemu po malo, ne samo o sportu...
U Glasgowu kao kod kuće

Najbolji grad u kojem si živio tijekom karijere?

Glasgow definitivno. Mogu reći da se u tom gradu osjećam kao kod kuće. Slogan koji su izabrali kao službeni "People make Glasgow" na najbolji način pokazuje najveće bogatstvo koje taj grad posjeduje.

Beč je također poseban. Podatak da je već nekoliko godina proglašavan najkvalitetnijim gradom za život u svijetu govori dosta o kakvom je gradu riječ, ali ipak, na kraju prednost dajem Glasgowu upravo zbog gore navedenih razloga, odnosno njegovih ljudi.

I danas redovito odlaziš u Glasgow. Nedavno si bio sudjelovao u revijalnoj utakmici za Krisa Boyda. Kakvi te osjećaji i sjećanja vežu za Ibrox?

Svake godine odem na neke događaje vezane uz klub ili odem pogledati neku utakmicu. Prije par dana sam bio na utakmici koja je priređena u čast jednom od najboljih napadača škotskog nogometa Krisa Boyda. Tu sam imao priliku susresti se s mnogim bivšim suigračima iz Rangersa. Posebno i emotivno za mene uvijek bude kad se vidim sa svojim velikim prijateljima iz kluba, maserom Davidom Laveryjem i oružarom Jimmyjem Bellom.

Rangers u vrijeme dok si ti igrao i danas?

Rangers je u posljednjih 10 godina doživio nevjerojatan period. Od uspjeha i osvajanja mnogih trofeja, igranja Lige prvaka i finala Kupa Uefa do izbacivanja u posljednji rang škotskog nogometa. Ljubav i odanost koju navijači pokazuju prema klubu je nevjerojatna i to je snaga koja će ovaj klub opet vratit u poziciju da bude uspješan kao nekad.

S ponosom se uvijek ističe da je to najtrofejniji nogometni klub na svijetu. Igrati "Old firm", jedan od najvećih derbija u svijetu nogometa, gdje prelazite svoje realne granice, doživljavate nevjerojatne emocije, crpite snagu za koju i ne znate da posjedujete, je nešto što s ponosom možete istaknuti da ste bili sudionici svega toga.
Gerrard je fascinantan

Škotski mediji nedavno su objavili da bi na neki način mogao surađivati s Rangersom. Spominjali su neke razgovore s trenerom Stevenom Gerrardom?

Imao sam priliku pričati sa Stevenom kad je Rangers gostovao u Osijeku. Dojam koji je ostavio na mene je fascinantan. Mislim da posjeduje sve karakteristike da bude veliki trener i da će njegova trenerska karijera biti jako uspješna. Rangers opet ima jake strukture što jedan klub mora da posjeduje da bi bio uspješan u europskim okvirima. Priča o eventualnom nekom mom angažmanu u klubu jednostavno nije istinita.

Vidiš li se u budućnosti u nogometu?

Nogomet mi je previše u životu dao da bi mu mogao reći definitivno zbogom, ali trenutno moram da priznam da nije na listi mojih prioriteta.

Nedavno si spomenuo jednu vrlo zanimljivu temu o kojoj se malo, gotovo nikako ne priča. To je život profesionalnih nogometaša nakon karijere. Mnogi od njih unatoč velikom zarađenom novcu doslovno propadnu, odaju se alkoholu, obitelj im se raspadne itd... Govorio si da veliki broj igrača nakon karijere pati od neke vrste PTSP-a?

Iskustva su različita. Neko se prilagodi malo bolje, a velika većina se izgubi pri povratku u realan život. Treba određeni period da bi sebe doveli u stanje da koliko toliko naučite funkcionirati u takvom normalnom životu. Mislim da ne bi bilo loše kad bi sami igrači tijekom igračke karijere pokušavali otkrivati nove svjetove koji nisu vezani isključivo uz nogomet. Tako bi i sama prilagodba nakon igračke karijere bila dosta bezbolnija. Definitivno tema koju bi trebalo češće spominjati u nogometnim krugovima.

Kakva su tvoja iskustva nakon profesionalne karijere?

U pojedinim trenucima sam i sam bio izgubljen u svemu tome. Pokušavam svu svoju energiju i pažnju posvetiti svojoj obitelji, ženi i djeci. Zaokupirati slobodno vrijeme pozitivnim stvarima, nekad je to knjiga, nekad pravljenje ručka nekad film, nekad ribolov itd.

Prosinečki na pravom putu

Rezime dosadašnjeg učinka Roberta Prosinečkog i reprezentacije BiH?

Prosinečki s reprezentacijom pravi odlične stvari, a tu uz dobre rezultate mislim na afirmiranje novih mladih igrača. Ostaje za vidjeti kako će se ekipa ponašati kada dođu pravi izazovi, odnosno utakmice koje će odlučivati o plasmanu na EP.

Rezime SP-a u nogometu i uspjeha reprezentacije Hrvatske?

Hrvatska već dugi niz godina pokazuje kako je u samom vrhu svjetskog nogometa što je i potvrdila osvajanjem drugog mjesta na SP-u u Rusiji. Nevjerojatna generacija predvođena Modrićem zaslužuje čestitke i ogroman respekt za sve što je uradila do sada.

Što voliš slušati od glazbe?

Volim rock glazbu iz osamdesetih, kako domaću tako i stranu.

Najbolje potrošeni novac?

Definitivno kupovina nekretnine koja donosi dodatne prihode.

Najveći ulov na Neretvi?

4 kg pastrmka! Da ne bi bila ribarska priča kao dokaz posjedujem sliku u svom mobitelu.

Jednom prilikom si izjavio da si najbolje stvari u karijeri napravio nakon teške nesreće koju si imao u Austriji?

Nekako sam nakon te nesreće počeo zrelije razmišljati i na profesionalniji način se odnositi prema svojoj nogometnoj karijeri. Mogu reći događaj koji je moju karijeru usmjerio u pravom smjeru.