Poznato koliko će Velež i Zrinjski zaraditi od europskih natjecanja
Europska nogometna federacija (UEFA) objavila je model raspodjele prihoda za sezonu 2026./27. u Ligi prvaka, Europskoj ligi i Konferencijskoj ligi, prema kojem će klubovima ponovno biti podijeljene milijarde eura.
Za sudionike triju europskih klupskih natjecanja osigurano je ukupno 3,317 milijardi eura. Od toga će 2,467 milijardi pripasti klubovima u Ligi prvaka i UEFA Superkupu, 565 milijuna klubovima u Europskoj ligi, a 285 milijuna eura sudionicima Konferencijske lige.
Klub koji izbori ligašku fazu Lige prvaka može računati na početnu naknadu od ukupno 18,62 milijuna eura. UEFA će najprije isplatiti 17,87 milijuna, dok će preostalih 750.000 eura biti isplaćeno naknadno.
Plasman u ligašku fazu Europske lige donosi ukupno 4,31 milijun eura, od čega početni predujam iznosi 4,14 milijuna. Sudionici ligaške faze Konferencijske lige dobit će početnu naknadu od 3,17 milijuna eura, podijeljenu na predujam od 3,05 milijuna i naknadnu isplatu od 120.000 eura.
Bosnu i Hercegovinu u europskim natjecanjima ove sezone predstavljaju Borac, Zrinjski, Sarajevo i Velež.
Borcu najmanje četiri europske utakmice
Borac je kao prvak Bosne i Hercegovine europski put počeo u prvom kvalifikacijskom kolu Lige prvaka protiv bugarskog Levskog. Prva utakmica u Banjoj Luci završena je rezultatom 1:1, a uzvrat se igra u Sofiji.
Banjolučkom klubu zajamčene su najmanje četiri europske utakmice. U slučaju eliminacije od Levskog natjecanje bi nastavio u drugom kvalifikacijskom kolu Konferencijske lige.
Ako Borac bude eliminiran u oba dvoboja, od UEFA-e bi trebao dobiti ukupno 960.000 eura. U taj iznos ulazi 350.000 eura bonusa za eliminaciju u drugom kolu Konferencijske lige, dvije naknade od po 175.000 eura za odigrana kvalifikacijska kola te dodatnih 260.000 eura namijenjenih prvacima država koji ne izbore ligašku fazu nijednog europskog natjecanja.
Zrinjskom najmanje 525.000 eura
Zrinjski, koji europski put počinje u drugom kvalifikacijskom kolu Konferencijske lige, već ima zajamčenu najmanju zaradu od 525.000 eura.
Taj iznos čine naknada od 175.000 eura za sudjelovanje u jednom kvalifikacijskom kolu i 350.000 eura bonusa koji pripada klubovima eliminiranim u drugom kolu.
Prođe li Zrinjski u treće kvalifikacijsko kolo, zajamčeni prihod povećat će se na najmanje 900.000 eura. U slučaju eliminacije u toj fazi klub bi dobio 550.000 eura bonusa te dvije naknade od po 175.000 eura za odigrana kola. UEFA na službenom popisu sudionika potvrđuje da Zrinjski natjecanje počinje u drugom kvalifikacijskom kolu.
Sarajevo i Velež već osigurali po 325.000 eura
Sarajevo i Velež natjecanje su započeli u prvom kvalifikacijskom kolu Konferencijske lige te su već osigurali po najmanje 325.000 eura.
Klubovima eliminiranim u prvom kolu pripada 150.000 eura, uz dodatnih 175.000 eura za odigrano kvalifikacijsko kolo.
Prolaskom u drugo kolo zajamčeni prihod svakog kluba povećao bi se na najmanje 700.000 eura. Riječ je o bonusu od 350.000 eura za eventualnu eliminaciju u drugom kolu i ukupno 350.000 eura za dva odigrana kvalifikacijska kola. Sarajevo se u prvom kolu sastalo s Interom iz Turkua, dok Velež igra protiv moldavskog Milsamija.
Koliko donosi eliminacija u Konferencijskoj ligi?
UEFA će svakom klubu isplatiti 175.000 eura za svako odigrano kvalifikacijsko kolo. Uz tu naknadu, klubovima koji budu eliminirani pripadaju i posebni bonusi:
* eliminacija u prvom kolu – 150.000 eura
* eliminacija u drugom kolu – 350.000 eura
* eliminacija u trećem kolu – 550.000 eura
* eliminacija u doigravanju – 750.000 eura.
Svaki prvak države koji ne izbori ligašku fazu Lige prvaka, Europske lige ili Konferencijske lige dobit će dodatnih 260.000 eura.
UEFA je upozorila da se objavljene brojke temelje na projekciji prihoda te da konačni iznosi mogu neznatno odstupati. Klubovima je preporučeno da budu oprezni pri planiranju proračuna jer će konačna raspodjela ovisiti o stvarno ostvarenim prihodima.
Dodajte Hercegovina.info među omiljene izvore