Vitamin D bolji od cjepiva protiv nove gripe
Šef infektivnog odjela mostarske bolnice dr. Ivo Curić kaže kako je kao prevenciju protiv nove gripe dobro uzimati sve vitamine, a između ostalih i vitamin D, za koji se smatra da je kao autokatalizator dobar u borbi protiv virusa A H1N1.
Brojne prednosti nad cjepivom
Već je od prije poznato da vitamin D aktivira imunološki sustav kako bi se suprotstavio infekciji i to ne samo onoj virusnoj, te je nužan za zdravo i aktivno imunološko djelovanje organizma. Važno je spomenuti i kako je ovaj vitamin prirodni sastojak ljudskoga tijela, a kao lijek se koristio još od postanka ljudske vrste. Njegova prednost pred cjepivom je i činjenica da je taj vitamin dostupan sada i ovdje, te ne postoji bojazan da će ga nestati jer je glavni izvor toga vitamina upravo sunce. Pored navedenog vitamin D neće uzrokovati nuspojave koje mogu uzrokovati lijekovi, između ostaloga i cjepivo protiv novoga virusa A H1N1. Prednost vitamina D nad cjepivom je i činjenica da cjepivo još uvijek nije dovoljno istraženo, te postoje sumnje da isto može dovesti do komplikacija, pa i smrtnog ishoda, dok od konzumiranja spomenutog vitamina nitko nikada nije preminuo, upozoravaju stručnjaci. Ne treba zanemariti niti činjenicu da je vitamin D potpuno besplatan za razliku od već spomenutog cjepiva, te ne sadrži thimerosal ili druge kemijske konzervanse, kao ni squalen ili druge kemijske dodatke koji potiču upale. Ono što je možda i najvažnije navesti je činjenica da je vitamin D djelotvoran kod svih osoba i siguran za sve osobe, uključujući novorođenčad i djecu, kao i to da se radi o čistom proizvodu prirode koji nije kreiran u laboratoriju.
Nedovoljno sunčeve svijetlosti
Istraživanja navode da je vitamin D od esencijalne važnosti za normalno funkcioniranje imunološkog sustava, a sve više dokaza upućuje na to da je zimsko vrijeme plodno tlo za gripe i prehlade zato što ne primamo dovoljno sunčeve svjetlosti iz koje tijelo dobiva nužne doze vitamina D. Iz tog razloga većina liječnika i zdravstvenih djelatnika preporučuje dnevno uzimanje nadomjestaka vitamina D u ovo doba godine, a preporučena dnevna doza u zimskim mjesecima je za odrasle osobe oko 5000 IU u vrijeme sezone gripe. Preporučuje se uzimanje vitamina D3 koji tijelo apsorbira puno bolje od vitamina D ili D2 i ne smije se uzimati stalno, nego samo u zimskim mjesecima. Uz vitamin D poželjno je uzimati i kalcij zbog bolje apsorpcije.
Inače u našoj zemlji je dosad zabilježeno više od 450 osoba koje su zaražene ovim virusom, a u najvećem broju se radi o lakšem obliku obljenja. Prema izviješću Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu tijekom jučerašnjeg dana bila su hospitalizirana
23 pacijenta, od tog četiri pacijenta u Jedinici intenzivne njege.
Način opskrbe
Vitamin D nalazimo u mesu riba iz hladnih mora, ima ga u mlijeku i mliječnim proizvodima, žumanjku, kvascu, jetri, ribljem ulju, te cerealijama. Najbolji način opskrbe vitaminom D je izlaganje kože sunčevim zrakama. Koliko će ga se sintetizirati u koži, ovisi o dobu dana, godišnjem dobu, pigmentaciji kože, ali i geografskoj širini. Izlaganje lica, ruku i ramena suncu od dva do tri puta tjedno po petnaestak minuta dovoljno je da se zadovolje potrebe za njim. Dnevne potrebe za vitaminom D su relativno male, a odrasli ih nadoknađuju kroz izlaganje sunčevim zrakama ili unosom hrane. Dnevna preporučena doza je 200-400 jedinica ( 5-10ug)
Hrana koja pomaže u prevenciji
JOGURT - sadržava tvari koje pomažu bijelim krvnim zrncima u borbi protiv napada virusa.
ČEŠNJAK- sadržava alicin, koji je moćno sredstvo u borbi protiv bakterija i virusa.
CRNI ČAJ- sadržava protein interferon koji, kako je dokazalo harvardsko istraživanje, vrlo uspješno liječi prehladu i gripu.
GLJIVE - potiču proizvodnju bijelih krvnih zrnaca koja su ključna za uspješnu borbu protiv gripe i prehlade.
RIBA- riba bogata omega-3 masnim kiselinama poboljšava aktivnosti organizma u njegovoj prirodnoj borbi protiv bakterija i virusa.
Piše: Marija Medić