Vijećnice Gradskog vijeća Mostara zauzele se za zdravstvene probleme sugrađanki

Vijećnice Gradskog vijeća Mostar i direktori Domova zdravlja Mostar

"Vijećnice Gradskog vijeća (GV) Grada Mostara bez obzira na stranačku pripadnost: dr. Lamija Duranović, Boška Čavar, Nataša Jekić, Adela Gosto, Irma Baralija, Snježana Brkić, Miljana Kovačević i Vesna Šunjić, udružile su svoje snage u želji da zajedničkim snagama i aktivizmom krenu u susret rješavanju mnogih problema sugrađana u zdravstvenom sektoru.

Nakon brojnih poziva sugrađanki, pokrenuta je inicijativa vijećnica GV Mostar i upriličen je sastanak sa direktorima Doma zdravlja Mostar i Dom zdravlja Stari grad, dr. Kristinom Bevanda i dr. Edinom Kapetanovićem.

Upoznate sa brojnim problemima sa kojima se susreće primarna zdravstvena zaštita u našem gradu, počevši od sadašnjeg problema kašnjenja PAPA nalaza koji se uzima na pregledu ginekologa u domovima zdravlja, a uzorak se šalje na bolnički nivo, dakle klinici ili kantonalnoj bolnici na očitavanje specijaliste citologa.

Prema dobivenim podacima, nekad je za to potrebno čak šest mjeseci čime pomenuta pretraga gubi svaki smisao i dovodi u pitanje živote žena. Uz sve to Zavod zdravstvenog osiguranja (ZZO) Hercegovačko - neretvanske županije (HNŽ) sve usluge, pa tako i ovu, plaća Domovima zdravlja paušalno, što je nedopustivo. 

Apeliramo na sve razine vlasti, od Grada do FBiH da se poduzmu sljedeće konkretne mjere: ukoliko već ne postoji mogućnost da se Domovima zdravlja osiguraju samo njihovi citolozi, da se u Standarde i normative uvede zanimanje medicinski tehničar - screener koji bi bio zaposlen u Domu zdravlja i pravio trijažu nalaza čime bi se rasteretio angažirani citolog koji bi tada analizirao samo patološke uzorke i time dobio na vremenu. Naravno, ugovorom koji se sklapa između Doma zdravlja i ZZO da se ta stavka uvrsti  i plaća.

Također, da se u informatičkom sistemu IZIS implementira stavka na elektronskom kartonu žena iznad 18 godina starosti  u vidu obavijesti liječniku jednom godišnje da je vrijeme ženu pozvati da dođe na ginekološki pregled ili da ako je već obavljen, da nalaz dostavi svom obiteljskom liječniku.

Poštujući sve procedure ovu inicijativu uputit ćemo prema GV Mostar i gradonačelniku. Dodajemo također, da se nećemo zaustaviti dok ne dobijemo čvrste garancije po pitanju rješavanja ovog veoma bitnog problema, očuvanja ženskog zdravlja. Ići ćemo do Federalnog nivoa", navodi se u priopćenju.