Mostar: Zbog vrućina vozila Hitne službe se ne gase
Prema riječima šefa Hitne službe mostarskog Doma zdravlja Zdenka Klarića, vrućine su posebno opasne za osobe koje borave na ulicama u razdoblju od 10 do 17 sati, kad je UV zračenje najopasnije Zato iz mostarske Hitne službe apeliraju na sve građane da u navedenom razdoblju bez posebne zaštite ne izlaze iz svojih domova.
- Uslijed visokih temperatura kod nas se najčešće događaju padovi tlakova zbog nedovoljnog konzumiranje tekućina, a i kolapsi su neminovna pojava, objasnio je Klarić. Napominje i kako je značajno da ljudi koji inače imaju bilo kakvu terapiju tijekom ljetnih vrućina vode posebnu kontrolu i pažnju.
Kako se zaštititi?
Kape, šeširi, prozračna odjeća, zaštitni faktor i obvezna boca vode trebali bi, kako naglašavaju stručnjaci, postati nezaobilazni rekviziti za svaki izlazak iz ugodno rashlađenog doma. U prehrani se preporučuje voće i povrće, da bi se nadoknadio gubitak mineralnih soli, te hrana s povećanim sadržajem bjelančevina, koja smanjuje potrošnja ugljikohidrata, a time i zamaranje i iscrpljenost. Također se savjetuje temeljito pranje voća i povrća, izbjegavati lako kvarljive namirnica.
Od 10 do 17 sati najveća je izloženost UV zrakama koje izazivaju opekline i oštećenje kože, dok boravak u hladu smanjuje štetno djelovanje ovih zraka za 50 posto. Prilikom izlaganja sunčevim zrakama obvezno je, osobito za djecu, korištenje kreme s najvećim zaštitnim faktorom (50), s tim što treba izbjegavati sunčanje od 10 do 17 sati i češće uzimati manje količine tekućine. U klimatiziranim prostorijama (osobito u automobilima s ugrađenim klima uređajem) voditi računa da se ne pravi velika razlika između unutarnje i vanjske temperature zraka, jer prilikom izlaska iz takvih prostorija može doći do ozbiljnih zdravstvenih problema. Liječnici preporučuju da se djeca ili životinje ne ostavljaju u parkiranom vozilu bez nadzora, savjetuje Dnevni list.