Zabrinjavajući podaci o posjedovanju legalnog oružja u BiH

Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Posljednji dostupni podaci pokazuju da su u BiH registrirana čak 314.323 komada legalnog oružja. Vidljivo je to iz Strategije za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH 2021-2024. godine, koju je nedavno usvojilo Vijeće ministara BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2019. godini, kako je navedeno u ovoj strategiji, u FBiH je bilo registrirano 182.508 komada oružja, 127.824 ih je u Srpskoj te 3.991 u Brčko distriktu. U strategiji je ukazano na nekoliko osnovnih izazova kada je riječ o zloupotrebi oružja u BiH, s posebnim akcentom na nedozvoljeno držanje naoružanja.

"Nedozvoljeno posjedovanje oružja predstavlja značajan rizik za sigurnost građana i građanki BiH. Oružje se često zloupotrebljava u kontekstu razbojništva i izazivanja opće opasnosti", ističe se u ovoj strategiji, prenose 'Nezavisne novine'.

Kako se dodaje, raširena je i zloupotreba oružja u kontekstu nasilja u obitelji i intimnog partnerskog nasilja, a postojeće mjere i prakse za kontrolu oružja nedovoljno uvažavaju rizike zloupotrebe oružja u ovom kontekstu.

"Zloupotreba oružja ima izraženu rodnu dimenziju i muškarci čine ogromnu većinu počinitelja incidenata oružjem", navodi se u strategiji. Inače, kako se dodaje u pomenutoj strategiji, prema podacima istraživanja, u 2016. godini najveći broj oružja u BiH - 290.720 (77,3 posto) - bio je kod građana. U strategiji se ističe da su od 2016. do 2020. u BiH ukupno uništena 21.144 komada i dijela malog oružja i lakog naoružanja.

Pistolj streljivo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tim aktivnostima građani BiH su upozoreni na opasnosti koje prijete od oružja koje je proglašeno viškom, od slabo osiguranog ili nezakonitog oružja i koliko to oružje utiče na njihovu sigurnost. Realizacijom tih akcija dat je veliki doprinos poboljšanju cjelokupne stabilnosti, kako u BiH tako i u regiji, pa i šire", ističe se u strategiji.

Dodaje se da je za BiH pitanje kontrole malog oružja i lakog naoružanja visoko rangirano na sigurnosnoj ljestvici, prije svega, zbog velikog zaostatka oružja iz vremena ratnih događanja u BiH, ali i novih pojavnih oblika kriminalnih aktivnosti povezanih sa oružjem, kako u regiji jugoistočne Europe, tako i šire.

Ova strategija definira četiri strateška cilja za unaprjeđenje kontrole malog oružja i lakog naoružanja u BiH, a jedan od ciljeva je i smanjenje zloupotrebe ilegalnog držanja i trgovine oružjem i streljivom, navode 'Nezavisne'.

Podaci policije pokazuju da su i prošle godine zaplijenjene značajne količine naoružanja. Recimo, MUP Srpske je u 2020. godini nadležnim tužiteljstvima podnio 184 izvještaja protiv 212 osoba zbog nedozvoljene proizvodnje i prometa oružja ili eksplozivnih materija.

"U 2020. godini oduzeti su 43 kg eksploziva, 269 dugih cijevi, 73 kratke cijevi i 385 minsko-eksplozivnih sredstava", rekli su za 'Nezavisne novine' iz MUP-a Republike Srpske. Inače, Misija OSCE-a u BiH pozdravila je usvajanje Strategije za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja BiH za razdoblje 2021-2024. i njenog akcijskog plana.

"Strategija je utemeljena na najboljim međunarodnim standardima i praksama, u koje spadaju i one Ujedinjenih nacija. Strategija će poboljšati efektivnost kontrole oružja u BiH, kao i provođenje mape puta održivog rješenja za suzbijanje nezakonitog posjedovanja, zloupotrebe i nezakonite trgovine malim oružjem i lakim naoružanjem i njegovim streljivom na zapadnom Balkanu do 2024. godine", ocijenjeno je iz Misije OSCE-a u BiH.

Vezani članci