Devet razloga zašto je dobro planinarit

planinarenje
... na planinama, piše Alternativa za vas.

Boravak u prirodi nešto je što je ugrađeno u naš DNK, samo smo na to, zbog okruženosti tehnologijom i urbanog načina života, zaboravili.

Planinarenje je aerobna aktivnost koja snažno pokreće srce i rad svih mišića.

Osim što višestruko koristi zdravlju i gradi dobru kondiciju, višesatno pješačenje u prirodnom okruženju rezultira i čvrstim prijateljstvima jer planinska priroda, često netaknuta i divlja, ima moć stvaranja neraskidivih veza među ljudima.

Zdravstvene dobrobiti planinarenja

Osim što povoljno djeluje na zdravlje kardiovaskularnog sistema, planinarenje jača mišićno-koštani sistem, potiče metabolizam i rad endokrinog sistema.

U nastavku doznajte kako planinarenje može unaprijediti zdravlje i zaštititi od brojnih bolesti.

1. Smanjuje rizik od kroničnih bolesti te snižava razinu kolesterola

Kretanje na svježem planinskom zraku smanjuje rizik od nastanka kroničnih oboljenja, poput reumatoidnog artritisa, astme, hipertenzije, osteoporoze.

Redovito planinarenje također pomaže u prevenciji dijabetesa tipa 2 održavajući razine šećera u krvi niskima.

I uspon i silazak niz planinu snižavaju razinu kolesterola.

Zanimljiva je činjenica da pješačenje nizbrdo ima dvaput snažniji učinak na smanjenje razine šećera u krvi i poboljšanje tolerancije glukoze.

2. Povećava kapacitet pluća i osnažuje srce

Penjanje na brdo ili planinu zahtijeva i određeni fizički napor, koji potiče rad srca i čitavog krvonog sistema.

Osobe koje imaju predispozicije za srčani udar redovnim planinarenjem mogu uvelike smanjiti taj rizik. Osim toga, ova aktivnost na svježem zraku također snižava krvni pritisak.

Čak i uspon na manje brdo povećat će broj otkucaja srca i sagorjeti ekstra kalorije.

Nosite li malo teži ruksak na leđima, dodatno ćete osnažiti leđa i cijeli gornji dio tijela.

3. Jača kosti i mišiće

Planinarenje dokazano jača kosti, podupire njihovu zdravu strukturu te sprječava pojavu osteoporoze. Osim toga, uspinjanje na brdo ili planinu osnažuje mišiće stražnjice, bedrene mišiće, mišiće potkoljenice i kukove.

Planinarske staze nježnije su za vaše zglobove nego, primjerice, asfalt ili beton.

Stoga ako imate osjetljivije gležnjeve i koljena planinarenje je bolji izbor za vas nego trčanje.

4. Poboljšava rad mozga i raspoloženje

Boravak u prirodi poboljšava mentalno zdravlje i kognitivne funkcije, pridonosi boljoj koncentraciji na poslu te potiče kreativnost.

Planinarenje poboljšava raspoloženje te smanjuje osjećaj tjeskobe i depresije. Djeluje tako da smanjuje učinak onoga dijela mozga koji je zadužen za loše raspoloženje.

5. Ublažava stres i depresiju

Ako ste skloni tome da se stalno vrtite u jedno te istom negativnom razmišljanju i emocijama, birajte planinarenje, koje će vam uvelike koristiti.

Ono, naime, osim što ublažava uticaj stresa na vaše zdravlje, djeluje i tako da smanjuje sklonost pretjeranom analiziranju i negativnim emocijama.

6. Pridonosi gubitku tjelesne težine

Višesatno pješačenje, koje uključuje i veće uspone, zahtijeva dosta fizičkog napora, pri čemu se tijelo znoji. Samim time lako gubite kalorije i kilograme.

Intenzivnom i brzom šetnjom po brdovitom terenu možete sagorjeti oko 400 kalorija na sat, ovisno o zahtjevnosti uspona.

Redovito planinarenje pretvara masne naslage i salo u - mišiće! A to je još jedan od razloga zašto bi i pretile osobe trebale odabrati upravo ovu iznimno zdravu aktivnost.

7. Poboljšava kvalitetu sna

Zahvaljujući dugotrajnijem boravku na svježem zraku i tjelesnoj aktivnosti, primijetit ćete da nakon planinarenja bolje spavate te da je vaš san kvalitetniji.

8. Pomaže oporavku osoba koje boluju od raka

Planinarenje pomaže čak i osobama koje se liječe od raka. Istraživanja su pokazala da dugotrajno pješačenje povećava antioksidativni kapacitet, što ubrzava proces oporavka oboljelih osoba.

Svakako je važno da ste u kontaktu s prirodom, jer to znači i snažnije povezivanje sa samim sobom, a intenzitet pješačenja prilagodite svom zdravstvenom stanju.

9. Smanjuje rizik od prerane smrti

Istraživanja su pokazala da ako ste tjelesno aktivni 7 sati tjedno primjerice planinareći, vaš rizik od preuranjene smrti smanjuje se za 40 posto!

Stoga, želite li produžiti životni vijek i dugo ostati vitalni i zdravi, napunite ruksak i pravac na planinu!