Čeka nas budućnost bez dovoljno pitke vode, meso samo za najbogatije
Na samom početku izvještaja napominje se kako danas u svijetu postoji više od 900 milijuna gladnih, a čak 2 milijarde su pothranjene, iako produkcija hrane i dalje raste.
"Kako nahraniti cijelu populaciju na zemlji - to je najveći izazov 21. stoljeća. Prevelika proizvodnja hrane i njezino bacanje problemi su koji su sve izraženiji i koji bi mogli dovesti do nestanka pitke vode na zemlji. Moramo što prije pronaći novi recept pomoću kojeg ćemo hraniti svijet u budućnosti", kazao je urednik studije, dr. Anders Jägerskog.
Budući da znanstvenici u sljedeće dvije godine predviđaju porast stanovništva za oko 2 milijarde, jasno je kako će se i proizvodnja hrane morati povećati, što opet znači da će količine pitke vode na zemlji biti sve manje. "Kako će zemlja nahraniti 9 milijardi ljudi, kada je već sada na svijetu gotovo 2 milijarde pothranjenih?", pitaju se autori studije. Ističu da na zemlji neće biti dovoljno vode koja bi omogućila zadovoljavajuću proizvodnju mesa za prehranu devet milijardi ljudi.
U čemu znanstvenici vide rješenje?
Iako tvrde da je smanjenje količine pitke vode na zemlji neupitno, stručnjaci su predložili nekoliko rješenja koja bi, barem dijelom, pomogla u sprečavanju pojave ovog crnog scenarija: redukcije u količini hrane koja svakodnevno završava u otpadu, razvijanje boljih mreža za hitne intervencije u slučaju prirodnih katastrofa te povećavanje investicija u poljoprivrednoj proizvodnji. Studija ističe i da bi se s trenutačno raspoloživom količinom vode na Zemlji moglo proizvesti dovoljno mesa ako bi njegov svakodnevni udio u prehrani pao na pet posto, sa sadašnjih 20 posto.
Izvor: doznajemo.com