Zlatko Lagumdžija: Zlorabeći malodobnu djecu žele srušiti državu

Hrvati u BIH, Zlatko Lagumdžija, Udruge proizašle iz Domovinsko rata 1990, Zlatko Lagumdžija, Federacija BIH, prosvjedi, Zlatko Lagumdžija, SDP BIH, Treći entitet, izvanredni izbori
iz nagomilanog nezadovoljstva osiromašenih ljudi no upozorio je kako su neke političke snage "kidnapirale" to nezadovoljstvo nastojeći osvojiti vlast.

"Rušiteljima državnih institucija nećemo dopustiti da se te institucije sruše", kazao je Lagumdžija novinarima u Sarajevu nakon izvanredne sjednice predsjedništva Socijaldemokratske partije BiH (SDP) na čijem je čelu.

"Zlorabeći malodobnu djecu žele srušiti državu", kazao je Lagumdžija no nije imenovao političku snagu za koju tvrdi da stoji iza nasilnih prosvjeda.

Pozvao je ipak na pravosudnu istragu kako bi se utvrdilo "tko je plaćao" i "poticao na nasilje".

Dodao je kako "politikanti i demagozi" traže svoju šansu u sadašnjim vremenima.

"Ni Radovan Karadžić nije zapalio Predsjedništvo BiH niti je zastava BiH skinuta s Predsjedništva na način na koji je to učinjeno danas", kazao je Lagumdžija aludirajući na napad nasilnih prosvjednika na zgradu u kojoj je sjedište državnog vrha u Sarajevu i koji su pri tom s pročelja skinuli državnu zastavu a zatim podmetnuli požar.

Predsjedništvo SDP BiH prihvatilo odluke

Lagumdžija je kazao kako je predsjedništvo SDP BiH prihvatilo odluku dvojice svojih članova koji su bili na čelu vlada Tuzlanske i Zeničko-dobojske županije da podnesu ostavke na te dužnosti kako su to tražili prosvjednici.

Kazao je kako je to simbolična gesta dobre volje no to ne znači da će se dopustiti "ponavljanje '92." odnosno pokušaj rušenja države kakvoga su na početku rata planirali u redovima Srpske demokratske stranke (SDS).

Dodao je kako će SDP unatoč tome nastaviti inzistirati da županijske vlade nastave funkcionirati jer je to njihova obveza prema građanima.

Lagumdžija je kazao kako su svi članovi SDP-a na dužnostima u tijelima vlasti spremni podnijeti ostavke no neće dopustiti da ostane vakuum u kojemu nikakva vlast ne bi funkcionirala.

"Odgovor na ovo je pravna država i socijalni oporavak", zaključio je Lagumdžija.

Predsjednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić koji je također član predsjedništva SDP-a kazao je kako "prirodno osjeća odgovornost" za sadašnje stanje.

Potvrdio je kako je spreman i za ostavku i za rekonstrukciju vlade no istaknuo je kako je problem zapravo u tome što su "oni koji su izmanipulirali mlade ljude na prosvjedima možda paljevinama pokušali prikriti dokaze o pljačkama što su ih počinili tijekom privatizacije".

Komentirajući nasilje koje je izbilo tijekom popodneva Nikšić je kazao kako će se sve ispitati i utvrditi odgovornost.

"Svatko treba snositi svoj dio odgovornosti", kazao je Nikšić dodajući kako se varaju oni koji misle da su profitirali od izgreda.

Načelnik općine Tuzla Jasmin Imamović kazao je kako je taj grad "žrtva mafijaške privatizacije" a iskazao je ogorčenje činjenicom da su u tom gradu nasilnici zapalili zgrade koje nisu gorjele niti u jednom ratu.

"Tuzla je napadnut grad", kazao je Imamović dodajući kako mu nije jasno zbog čega je potrebno da gradovi gore.

Ogorčenje privatizacijskom pljačkom nije racionalni razlog za rušenje države i paljenje imovine, kazao je Imamović.

Doskorašnji premijer Tuzlanske županije Sead Čaušević koji je podnio ostavku zbog zahtjeva prosvjednika ustvrdio je kako je vrlo ozbiljno nudio razgovore kojima bi se našlo rješenje za tvrtke u financijskim problemima no radnici to nisu prihvatili "a organizatori prosvjeda su odjednom postale neformalne skupine" koje su onda odbile svaki razgovor.

"Nakon toga su zapalili zgradu (vlade)", kazao je Čaušević.

FENA